Przejdź do głównej zawartości strony

Kwartalnik 3/2022

Poprzednie numery

JESIEŃ

Jesień to w tradycji czas kończenia prac polowych, sprowadzania z gór owiec, robienia przetworów, prac domowych, zabezpieczania zbiorów – przygotowywania się do zimy. Nie ma w tym okresie wielu świąt, czy obrzędów ważnych dla społeczności, oprócz oczywiście wesel, na które było więcej przestrzeni niż w pracowitym lecie. Współcześnie najistotniejszym momentem jesieni są listopadowe dni poświęcone wspomnieniom przodków  – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, które stały się pretekstem do śpiewania pieśni za zmarłych. Wśród miłośników muzyki tradycyjnej szczególnie przywoływana jest w tym czasie pamięć o mistrzach gry na instrumentach, tańca, śpiewu, gawędy, którzy niejednokrotnie stawali się nauczycielami, przekazicielami rzemiosła, zwyczaju i historii.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij