Przejdź do głównej zawartości strony

Dzień nauczyciela. Dodałabym jeszcze: mistrza/mistrzyni, mentora/mentorki, przewodnika/przewodniczki. Święto, mówiące o tym, kim jesteśmy dzięki temu, co dostajemy od innych i czym sami się dzielimy, bo sednem tej relacji jest przekaz.

Uczyłam się i trwa to do dziś – od twórczych, mądrych, wyjątkowych osób. Wiele z nich być może nie myśli o sobie tymi kategoriami, że są mistrzami/mistrzyniami, że to, co dają innym jest bezcenne, unikalne, jedyne w swoim rodzaju. Że jedynym źródłem, z którego można zaczerpnąć – są oni/one.

Rozpoczynamy cykl opowieści o nauczycielach i nauczycielkach tradycji.


Przedstawiam dzisiaj śpiewaczkę, która od lat jest moją muzyczną inspiracją i bliską osobą – Janinę Chmiel z Wólki Ratajskiej. Dzieli nas od siebie czterdzieści lat. A w zasadzie łączy. Jak? To tajemnica, która kryje się nie tylko w pieśniach, jakich się od niej nauczyłam.

Janina Chmiel – urodziła się w 1937 roku we wsi Wólka Ratajska, gdzie obecnie mieszka. Wychowała się w muzykanckiej rodzinie, tradycje te są w niej kontynuowane do dziś. Sama zajęła się śpiewem. W młodości, która przypadła już na lata powojenne, słuchała starszych kobiet, uczyła się od nich odchodzących w zapomnienie pieśni weselnych. Zakochana w muzyce, razem z nieżyjącym już mężem (bębnistą w słynnej kapeli Dudków ze Zdziłowic) tworzyli niezapomnianą parę taneczną i prezentowali tańce janowskie na przeglądach tańca. Występowała na wielu przeglądach i festiwalach, jest zapraszana do udziału w różnych projektach muzycznych, programach telewizyjnych, filmach.

Jest inspiracją dla śpiewaczek (miejskich i wiejskich) młodszego pokolenia. W 2016 roku z pomocą uczennic i uczniów z Lublina stworzyła „Szkołę Śpiewu Tradycyjnego Janiny Chmiel”.

Bezpośrednia i uśmiechnięta, ciekawa świata, życzliwa ludziom.


Zapraszam do wysłuchania playlisty ze śpiewem i opowieściami:


Audycja z cyklu „Kobiety” (Warsztaty Kultury w Lublinie):
Spotkanie dziesiąte. Śpiewanie z miłości do świata: Janina Chmiel


Zobacz również:
– biogram
http://www.muzykaroztocza.pl/muzyk/14/name/Janina+Chmiel.html
– Śpiewnik w PDF
https://linkd.pl/pa9zz
– Film z cyklu „Szlakiem Kolberga”
https://vod.tvp.pl/video/szlakiem-kolberga,skubas-janina-chmiel,45724670
– Film z cyklu „Dzika Muzyka”
https://vod.tvp.pl/video/dzika-muzyka,czas-wesela-muzyka-lubelszczyzny,24409640


Moi mistrzowie / Moje mistrzynie to cykl artykułów z playlistami, nagraniami i innymi materiałami, proponowanymi przez osoby, które uczą się od wiejskich muzykantów i muzykantek, śpiewaków i śpiewaczek, tancerzy i tancerek, poznają dzięki nim muzyczne rzemiosło, zdobywają wiedzę o zwyczajach — osoby, które przez lata wizyt zawiązały ze swoimi mistrzami wyjątkowe relacje, ale również te, które swych mistrzów znają wyłącznie z zapisów audio/video i opowieści. Playlisty są tworzone z okazji jesiennych świąt — Dnia Nauczyciela oraz Dnia Zadusznego, w którym wspominamy bliskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij