Przejdź do głównej zawartości strony

Obserwując zmiany w sposobie żegnania zmarłych – od miejsca pożegnania po środowisko dźwiękowe – można odnieść wrażenie, że organizatorzy współczesnych pogrzebów w Polsce starają się zminimalizować ryzyko spontanicznego wybuchu emocji. Nie ma miejsca na płacz, głośną skargę bliskich. Tymczasem dawniej w kulturze wiejskiej w Polsce, tak jak wszędzie, istniały formy wspólnotowego przeżywania, które dawały przestrzeń na rozpacz w obliczu śmierci i w innych sytuacjach granicznych. Lamenty rodziny i głośny płacz były ważnym elementem obrzędów. Opłakiwanie straty jest też niezbędną częścią przeżywania żałoby.

Zapraszamy do wysłuchania podkastu zrealizowanego na podstawie artykułu Anny Jurkiewicz „Najgorszy krzyk. Straszne pieśni i lamenty”.

Czyta autorka

Tekst można przeczytać na:
muzykatradycyjna.pl…

Realizacja:
Anna Jurkiewicz
Adam Mart

Słuchaj podcastów muzykatradycyjna.pl na:
Spotify/muzykatradycyjnapl
iTunes/muzykatradycyjnapl
GooglePlay/muzykatradycyjnapl
Deezer/muzykatradycyjnapl
Podigee/muzykatradycyjnapl
YouTube/muzykatradycyjnapl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij