Przejdź do głównej zawartości strony

Dla naszych przodków śmierć stanowiła oczywisty element życia. Byli z nią bardziej oswojeni niż współczesny człowiek. Wiele osób umierało młodo, nie dożywając czterdziestu lat, umierały dzieci i kilkudniowe niemowlęta. Choroby zbierały śmiertelne żniwo. Człowiek obserwował i uczestniczył w pochówkach, doświadczał wielkiego smutku, utraty, żałoby. Z drugiej strony wierzył, że śmierć – najbardziej zagadkowy i niewyjaśniony obrzęd przejścia, prowadzi do znalezienia się duszy w innym, prawdopodobnie lepszym świecie.

Zapraszamy do wysłuchania podkastu zrealizowanego na podstawie artykułu Julity Charytoniuk „Wyletieła dusza z tieła — o zwyczajach pogrzebowych na Podlasiu”.

Czyta autorka

Tekst można przeczytać na:
muzykatradycyjna.pl…

Wykorzystano nagranie:
pieśń pogrzebowa O, Boże, moj Boże śpiewają mieszkanki wsi Kożyno (gm. Bielsk Podlaski): Nina Wawrzeniuk, Olga Wawrzeniuk, Anna Kościuczuk, Maria Denisiuk. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kożyńska tradycja muzyczna Maria Denisiuk

Mastering podkastu:
Adam Mart

Artykuł powstał na podstawie własnych badań terenowych autorki artykułu, Julity Charytoniuk – głównie rozmów z mieszkankami Dobrowody (gm. Kleszczele): Barbarą Jakimiuk (ur. 1945), Niną Jawdosiuk (ur. 1942) i Walentyną Klimowicz (ur. 1943)


Artykuł powstał w roku 2020 w ramach zadania „MuzykaTradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej. Podkast zrealizowano w 2022 roku w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl 2022” realizowanego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij