Przejdź do głównej zawartości strony

Przedstawiamy wam zebraną w jednym miejscu listę tegorocznych działań Szkół Tradycji działających w sieci Akademii Kolberga. Znajdziecie tu szeroki wachlarz działań w 9 regionach: potańcówki, spotkania śpiewacze, badania terenowe, zajęcia dla dzieci, przeróżne warsztaty i wiele innych. Większość wydarzeń jest otwarta i można swobodnie do nich dołączać, śmiało!

AKADEMIA KOLBERGA to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.


ŻYWIECKA SZKOŁA TRADYCJI

W ramach tegorocznych działań zaplanowano trzy kameralne koncerty śpiewaczek najstarszego pokolenia Górali Żywieckich. Koncerty poprzedzone są spotkaniami w ich domach. Młodsze pokolenie śpiewaczek odwiedza je, by wspólnie pośpiewać, porozmawiać i spędzić czas w miłej atmosferze.

Drugim elementem działań to potańcówka organizowana z myślą o lokalnej młodzieży – stworzenie przestrzeni, w której można praktykować taniec przy muzyce na żywo.

Daty:
20 lipca, Cięcina – Śpiewaczki — Anna Dunat i Julianna Adamek
10 sierpnia, Cięcina – Śpiewaczki — Anna Kupczak z Żabnicy
data wkrótce, Cięcina – Koncert Zofii i Józefy Sordyl z Korbielowa

30 września – Potańcówka dla młodzieży – więcej informacji wkrótce

Zobacz:
Fundacja Górom
Portrety: Anna Dunat — śpiewaczka
Portrety: Anna Kupczak — śpiewaczka


KIELECKA SZKOŁA TRADYCJI

Działania szkoły kieleckiej koncentrują się w Sędku – miejscu, które przez kilka lat gościło ogromne tabory Domu Tańca. W tym roku zaplanowano wyczekiwaną przez lokalną społeczność potańcówkę i dobrze znane próby orkiestry taborowej w dziesięć lat od pierwszego taboru.

Daty:
4–6 sierpnia, Sędek – Potańcówka dziesięciolecia ● Sędek 2023

Zobacz:
Sędkówka 2022 
Przypominanie tradycji: z Jolantą i Piotrem Czerwcami rozmawia Michał Nowak


KALISKA SZKOŁA TRADYCJI

Szkoła przygotowuje w Czempiszu szereg działań w ramach Taboru Kaliskiego. W planach akcja uliczna z wozami, wydanie gazetki taborowej, którą już można zdobyć w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej i okolicznych sklepikach, oraz warsztaty śpiewu, tańca, skrzypiec, czyli spotkania z mistrzami. A wszystko zwieńczone potańcówkami. Wciąż można dołączyć do tej przygody!

Daty:
10–13 sierpnia, Czempisz – TABOR KALISKI ♢ JEDZIEMY!

Zobacz:
O Kaliskiej Szkole Tradycji


LUBELSKA SZKOŁA TRADYCJI

Tegoroczne działania szkoły lubelskiej wiążą się z Festiwalem Fanfara w Chłopkowie. Odbędzie się tradycyjna już FURA DO TAŃCA, czyli objazdowy koncert na przyczepie ciągnikowej z orkiestrą dętą i kapelą smyczkową, z przystankami-potańcówkami w okolicznych miejscowościach oraz spontanicznymi zgromadzeniami u mieszkańców. Kontynuowany jest też wątek Śpiewów nabożnych „Na Zielnej” – działania na rzecz przywrócenia miejscowej pamięci tradycyjnych lokalnych wariantów świeckich śpiewów religijnych. A to wszystko w towarzystwie warsztatów, potańcówek i wielkiego spotkania wszystkich orkiestr dętych z okolicy.

Daty:
11–15 sierpnia, Chłopków – Fanfara 2023. Muzyka tradycyjna Roztocza
12 sierpnia, Chłopków – spotkanie śpiewacze przed kościołem w Chłopkowie poświęcone nauce lokalnych melodii pieśni maryjnych
15 sierpnia, Chłopków – Wspólne śpiewanie pieśni maryjnych w dawnych wariantach z mieszkańcami po mszy wzbogaconej oprawą orkiestry dętej w dniu święta Matki Boskiej Zielnej

Zobacz:
O Lubelskiej Szkole Tradycji
Skrzypce z Poleskiej Atlantydy
Orkiestry Dęte. Instrukcja Obsługi


Ocicka Potańcówka, 2018. Fot. Damian Borowiec

DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA TRADYCJI

Szkoła dolnośląska, skupiająca się na tradycjach muzycznych bośniackich reemigrantów, tym razem udaje się do Przejęsławia tropem nieistniejącego już zespołu śpiewaczego. Po badaniach terenowych odbędzie się sąsiedzkie spotkanie śpiewacze.

Daty:
14 lub 15 sierpnia, Przejęsław – organizacja sąsiedzkiego spotkania śpiewaczego

Zobacz:
O Dolnośląskiej Szkole Tradycji
Archiwum reemigrantów


Adwentowe granie na ligawie. Kalonka 2022. Fot. Piotr Baczewski

SZKOŁA TRADYCJI MAZOWSZA LEŚNEGO

Nowoutworzona Szkoła zgłębia tradycje muzyczne Mazowsza Leśnego i przybliża je okolicznym mieszkańcom, z których wielu jest napływowych, co sprzyja nowym pomysłom i nieszablonowym działaniom. Tegoroczne plany koncentrują się na śpiewie w różnych odsłonach.

Daty (więcej informacji wkrótce):
wrzesień: posiad śpiewaczy w Rudnie
październik: posiad śpiewaczy w Kalonce
listopad: zaduszne spotkanie śpiewacze w Woli Koryckiej Górnej


Zobacz:
O Szkole Tradycji Mazowsza Leśnego


Helena Bibowa i Anna Foxowa, najstarsze Wilamowianki. 2022. Fot. Tymoteusz Król

WILAMOWSKA SZKOŁA TRADYCJI

Wilamowskie działania mają na celu ocalenie nietypowej kultury miasteczka Wilamowice, na którą składają się wyjątkowe stroje, język, pieśni i obrzędy. Tegoroczne działania przybliżają wyniki kwerdent przeprowadzonych w rozmaitych archiwach, mających na celu zebranie i odtworzenie wilamowskich pieśni.

Daty (więcej informacji wkrótce):
październik – kameralne spotkanie muzyczne i prezentacja pieśni pozyskanych w ramach kwerendy

Zobacz – działania Wilamowskiej ST:
Wilamowianie
I Spotkanie Wilamowskiej Szkoły Tradycji
Mamusiu, skrzynie otwierajcie
Struganie darni


Fot. Gutek Zegier

PUSZCZAŃSKA SZKOŁA TRADYCJI

Serce szkoły puszczańskiej bije na Podlasiu – w Dobrowodzie i okolicach. Tam, gdzie wciąż słychać pieśni i zbiera się zioła. W tym roku odbędą się spotkania śpiewacze oraz rękodzielnicze, wypatrujcie dalszych wieści.

I wydarzenie
Spotkanie wokół obrzędów i zwyczajów weselnych
warsztaty pieśni weselnych i pieczenia korowaja
1 września, Dobrowoda gm. Kleszczele

Kolejne wydarzenia:
więcej informacji wkrótce!

Zobacz:
O Puszczańskiej Szkole Tradycji
Pieśni z Dobrowody
Dobrowodzkie herbarium


Jan i Czesław Adamczykowie, Katarzyna Zedel i młodzi uczestnicy warsztatów. Korzyce, X 2022. Fot. Inga Pytka-Sobutka

SZYDŁOWIECKA SZKOŁA TRADYCJI

Całkiem nowa, choć działająca już od jakiegoś czasu szkoła, skupia się na tradycjach muzycznych regionu szydłowieckiego, stawiając na pracę z lokalną społecznością i muzykantami. Na jesień planuje warsztaty muzyczne i rękodzielnicze w blokach dla dzieci oraz dorosłych, a także spotkanie ze śpiewem.

Daty – więcej informacji wkrótce!

Zobacz:
Wędrowanie w tradycji — spotkanie w Pawłowie
Spotkanie w Korzycach
Rozmowa z Janem i Czesławem Adamczykami


Artykuł będzie aktualizowany wraz z napływem sprecyzowanych informacji.
Ponadto do działań Szkół prowadzonych od kilku lat, tych wymienionych powyżej, dołączą pilotażowe wydarzenia tworzone w nowych ośrodkach.

Realizacja:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2023” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij