Przejdź do głównej zawartości strony

14 października 2022 r. odbyło się w Wilamowicach ostatnie w tym roku spotkanie organizowane przez Wilamowską Szkołę Tradycji, której działania koordynowane są przez członków Stowarzyszenia „Wilamowianie” i Zespołu Regionalnego „Wilamowice”. Było to spotkanie podsumowujące całoroczne działania, podczas których udało się zebrać spory materiał dotyczący wilamowskiego weselnego folkloru muzycznego i tanecznego.

W spotkaniu wzięły udział również najstarsze Wilamowianki – 100-letnia Helena Bibowa i 95-letnia Anna Foxowa, które opowiadały o tym, jak w ich młodości wyglądało „struganie darni”, czyli rodzaj tańca, który tańczony był wyłącznie na wilamowskich weselach. Niestety udokumentowanie tego tańca w takiej postaci, w jakiej występował on jeszcze w latach 60. jest już niemożliwe, ale dzięki materiałowi zebranemu podczas licznych aktywności, działacze Wilamowskiej Szkoły Tradycji postarają się go odtworzyć i dostosować do współczesnych realiów. Dzięki temu taniec ma szansę stać się czymś więcej niż rekonstrukcją, cieniem tego, co było dawniej. Celem tych działań jest kultywowanie dziedzictwa, które będzie cechować zarówno innowacyjność i otwartość na współczesne potrzeby Wilamowian, jak i szacunek do tradycji poprzednich pokoleń.

Wilamowska Szkoła Tradycji
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud

Fot. Tymoteusz Król

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Realizacja:
– Stowarzyszenie „Wilamowianie” – Wilamowska Szkoła Tradycji
Facebook/StowarzyszenieWilamowianie
– Zespół Regionalny „Wilamowice”
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij