Przejdź do głównej zawartości strony

Jan i Czesław Adamczykowie to zasłużeni muzykanci i mistrzowie tradycji regionu szydłowieckiego. Podczas nagrania opowiadali o dzieciństwie, czasie wojny, tradycjach weselnych i przygodach muzykanckich.

Bracia rozpoczynają rozmowę od wspominania czasów wojennych, być może z powodu wojny na Ukrainie trwającej od 24 lutego 2022 roku. Czesław, najstarszy z pięciorga rodzeństwa, przywołuje takie obrazy życia codziennego jak brak jedzenia, ubrań, butów czy nawet ognia, który był konieczny do ogrzania izb i gotowania jedzenia.

Muzykanci wspominają również, jak organizowano dawniej wesela, jakie jedzenie serwowano i w jakich ilościach, a także jak traktowano muzykantów, jak przeprowadzano oczepiny i jakie zabawy tradycyjne były momentem integrującym gości i urozmaiceniem od łoberka i polki.

Rozmowa została zarejestrowana w Pawłowie, a opowieści wysłuchała i dopytywała o rozmaite sprawy Katarzyna Zedel.


Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Koordynatorka: Katarzyna Zedel
Dokumentacja audiowizualna: Piotr Piasta

Realizacja:
Radomska Szkoła Tradycji
Fundacja Republika Radomska
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij