Przejdź do głównej zawartości strony

Bogactwo kulturowe, niezwykła plątanina ludzkich losów i historii – to Dolny Śląsk. Emigranci, przesiedleńcy, rdzenne grupy etniczne – każdy, kto żył na tych ziemiach, kultywował też swoją muzykę. Samo opisanie tej niezwykle skomplikowanej materii, z jej przeplatającymi się wątkami, wymaga niezwykłej wrażliwości i czujności. O pracy w tak niezwykłym regionie, doświadczaniu muzyki tradycyjnej i o odkrywaniu tajemnic przeszłości opowiada Marta Derejczyk.

Rozmowę z Martą Derejczyk – etnografką, badaczką Dolnego Śląska, śpiewaczką, animatorką kultury, pracowniczką Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, realizatorką Dolnośląskiej Szkoły Tradycji Akademii Kolberga, przeprowadził Marcin Lorenc.

 

AKADEMIA KOLBERGA to projekt, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

akademiakolberga.pl


W nagraniu wykorzystano utwory:
— „Došlo pismo iz Srbije”, wyk. Stanisław i Maria Janeczko
— „Wysoki las niskie pole”, wyk. Bronisława Chmielowska
— „Daleko mi je biser Jadrana”, wyk. Zespół Śpiewaczy Ocice

Polecamy:
fundacjawazka.org
archiwumreemigrantow.org

Nagranie i montaż: Marcin Lorenc
Mastering: Paweł Szałowski

Słuchaj więcej podcastów na:
YouTube/AkademiaKolberga
Spotify/muzykatradycyjna.pl
iTunes/muzykatradycyjna.pl
Google Play/muzykatradycyjna.pl

Realizacja:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
YouTube/AkademiaKolberga
Facebook/AkademiaKolberga
Instagram/AkademiaKolberga
Soundcloud/AkademiaKolberga
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl


Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij