Przejdź do głównej zawartości strony

Jakie jakości w obecnym świecie mają zabawy tradycyjne? Jaki mają związek z funkcjonowaniem mózgu, reakcją stresową i neuronami lustrzanymi? Czy prostota melodii tradycyjnych jest przeszkodą czy zaletą w szkole muzycznej? Jak muzyka, tańce i zabawy tradycyjne dają możliwość rozwijania wyobraźni oraz słuchu wewnętrznego? Rozmawiamy o uniwersalnych wartościach muzycznych, relacyjnych i psychologicznych zabaw tradycyjnych oraz o metodach pracy z dziećmi w szkole muzycznej i przedszkolu.

Z Joanną Tomkowską, metodyczką i nauczycielką rytmiki oraz kształcenia słuchu rozmawia Marta Burdalska, psycholożka dziecięca i liderka Rodzinnego Ogniska Tradycji Muzycznych.

Joanna Tomkowska – nauczycielka dyplomowana rytmiki oraz kształcenia słuchu w klasach I-III PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie, ekspertka MEN do spraw awansu zawodowego oraz ekspertka CEA (organizacja sprawująca nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi w Polsce). Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w specjalności: rytmika, a następnie studium wychowania muzycznego Carla Orffa. Prowadzi autorskie warsztaty metodyczne doskonalące nauczycieli szkół ogólnokształcących oraz nauczycieli przedszkoli. Współautorka podstawy programowej dla przedmiotu: Podstawy rytmiki oraz wielu materiałów edukacyjnych w tym zakresie.

Marta Urban-Burdalska – psycholożka (UMCS), edukatorka, trenerka warsztatu grupowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje jako psycholog w szkole podstawowej oraz w gabinecie. Realizuje warsztaty rozwojowe, psychoedukacyjne, uważnościowe dla dzieci, młodzieży, rodziców, edukatorów i wychowawców. Tworzy programy i projekty w obszarze muzyki tradycyjnej, m.in. Rodzinne Ognisko Tradycji Muzycznych w Olsztynie, Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”, „Introit”, „Kim jesteś? Jestem muzyką” i „Ciało jako instrument”.

Wszystkie materiały Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023:
https://muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-2023-materialy/

Wykorzystano nagrania:
– „Ciuciubabka” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Kapliczka” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Hejduk” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Oj ty biały gołąbeczku” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Talar” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023

Mastering: Adam Mart

Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
facebook.com/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
facebook.com/etnomuzeum.torun
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
facebook.com/malykolberg
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
facebook.com/MuzykaNieskonczona
– Fundacja Prymus
facebook.com/prymusbukwald
– Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii k. Torunia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij