Przejdź do głównej zawartości strony

Co ma kultura tradycyjna do wałka dziąsłowego z okolicą brodawki przysiecznej? Zapraszając do projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych logopedkę, zakładałyśmy, że głównym polem jej zainteresowań będą wyliczanki. Jak się jednak okazało, wszystkie propozycje zabaw – od tańców, przez aktywności w kole aż po zabawy paluszkowe – mają swoje walory w tej formie pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Rozmawiamy zatem o swoistym przemycie zabaw tradycyjnych do świata logopedii – o ich zastosowaniu w pracy z oddechem, w mioterapii czy w procesie stopniowego przekraczania dystansu do swojego ciała…

Z Jolantą Kosicką, logopedką i mioterapeutką rozmawia Karolina Ociepka, animatorka kultury, twórczyni Teatru Mozaika.

Jolanta Kosicka – mioterapeutka, logopedka, pedagożka, wokalistka, chórzystka, fagocistka, terapeutka mowy, założycielka „Mówki Sztuki”. Pasjonuje się uważnym i kompleksowym podejściem do dykcji, stosując w terapii różne techniki pracy manualnej. W pracy z pacjentami bazuje na wiedzy nabytej podczas licznych kursów z zakresu mioterapii, fizjoterapii, logopedii, emisji głosu, ortodoncji. W terapii mowy duży nacisk kładzie na układ mięśniowy człowieka, jego postawę ciała, nawyki oraz podejście psychologiczne do własnego głosu. Łamie stereotyp, że do logopedy chodzą tylko dzieci. Uważa, że w każdym wieku można poprawić jakość i komfort swojego mówienia. Dzika wielbicielka Tatr, Festiwalu Ethno Port, książek, sudoku i kawy.

Karolina Ociepka – językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni „Teatru Mozaika”, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania” oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej. 

Wszystkie materiały Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023:
https://muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-2023-materialy/

Wykorzystano nagrania:
– „Spadł z pieca gołąbek” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Mamo, mamo” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Entliczek pentliczek” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Talar” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023

Mastering: Adam Mart

Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
facebook.com/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
facebook.com/etnomuzeum.torun
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
facebook.com/malykolberg
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
facebook.com/MuzykaNieskonczona
– Fundacja Prymus
facebook.com/prymusbukwald
– Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii k. Torunia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij