Przejdź do głównej zawartości strony

Karolina Idkowiak przeniosła poznane zabawy tam, gdzie ich podstawowe miejsce –  do domu. Kiedy rodzic jest psują w zabawie a kiedy ekspertem? Czy rodzice nie oddają zbyt wielu pól specjalistom od wychowania i wykształcenia ich dzieci? Co może wnieść w jakość naszych więzi 15 minut codziennych zabaw tradycyjnych oraz czy warto je zmieścić między obiadem, angielskim, basenem i praniem? Czy z takiego pomysłu można uczynić nową tradycję i co by było, gdybyśmy zaczęli bawić się na całego? Rozmawiamy o psychologicznym oddziaływaniu zabaw i zabawy jako takiej, lecz tym razem przede wszystkim z perspektywy… dywanu w dużym pokoju.

Z Karoliną Idkowiak, psycholożką i psychoterapeutką systemową rozmawia Karolina Ociepka, animatorka kultury, twórczyni Teatru Mozaika.

Karolina Idkowiak – psycholożka (absolwentka psychologii UAM w Poznaniu), psychoterapeutka systemowa (w trakcie certyfikacji w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej). Prowadzi praktykę terapeutyczną, pracując głównie z osobami dorosłymi. Kocha metafory i opowieści. Klientów zapewnia, że w jej gabinecie jest ekspert, ale nie jest nim ona. Lubi pracę z lękiem i twierdzi, że można się z nim dogadać. Prywatnie żona i mama trójki dzieci. Zapalona edukatorka domowa, która łapie wiatr w żagle aplikując aktualną wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki i neurodydaktyki. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała realizując szereg projektów artystycznych (m. in. w ramach stypendium MKiDN).

Karolina Ociepka – językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni „Teatru Mozaika”, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania” oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej.

Wszystkie materiały Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023:
https://muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-2023-materialy/

Wykorzystano nagrania:
– „Cim cum caj” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– Zabawy paluszkowe – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023

Mastering: Adam Mart

Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
facebook.com/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
facebook.com/etnomuzeum.torun
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
facebook.com/malykolberg
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
facebook.com/MuzykaNieskonczona
– Fundacja Prymus
facebook.com/prymusbukwald
– Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii k. Torunia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij