Przejdź do głównej zawartości strony

„Ciekawe kto do nas przyjedzie” – zastanawiały się śpiewaczki podczas planowania warsztatów: nowości dla nich. Zajmując się tradycyjnym śpiewem ludowym z opolskiego, uczę go przeważnie w miastach. Mam zaszczyt czerpania prosto ze źródła, m.in. od śpiewaczek z Dębskiej Kuźni, najbardziej rozśpiewanej wsi, do jakiej trafiłam.

Najpierw poznałam Marię Mikę i Annę Smolczyk, zjawiskowo śpiewające w harmonii, możliwej do osiągnięcia chyba tylko przez osoby śpiewające całe życie razem. Później spotkałam Marię Kwiecińską, niemieckojęzyczną z domu, wspaniałą gawędziarkę. Ponieważ wiem, że żadne warsztaty prowadzone przez osoby spoza wsi nie zastąpią bezpośredniego kontaktu ze źródłem, chciałam stworzyć okazję do spotkania się osób z miasta z śpiewaczkami ze wsi. Nie chodzi tylko o wspólne śpiewanie, bo gdzie są pieśni, tam pojawiają się opowieści, np. co Tante Gertrud śpiewała podczas robienia zastrzyków dzieciom. W przystrojonej już na święta świetlicy pod lipami w Dębskiej Kuźni, sali należącej do gminy Chrząstowice, uczono się pieśni jedno- i wielogłosowych, znanych z domów rodzinnych śpiewaczek, ale i przysposobionych ze względu na urodę np. z radia. Dowiedzieliśmy się, że nieraz pieśni na Śląsku tłumaczono w obrębie trzech języków „wte i nazoud” ze względu na naciski polityków. Śpiewaliśmy pieśń poświadczoną w źródłach z 1800 r. „Die Gedanken sind frei” o treści, która zawsze będzie aktualna. Pojawiła się też ciekawa dyskusja o zapisywaniu języka mówionego w tekstach pieśni. Ze względu na bliskość Bożego Narodzenia poznaliśmy kolędę, z relacji pań śpiewaną „tylko w kojściele w Dambiu”. I żebyśmy nie byli tylko poważni, wybrzmiała również historia jednej baby i jej „gansi” odśpiewana na znaną wszystkim melodię. Spalone przez śpiew kalorie uzupełniano dzięki lokalnym przysmakom przygotowanym przez panie Adelę, Trudę i Irenę, mieszkanki wsi. I tak niektórzy po raz pierwszy zjedli „hekele” oraz „pranzunki”. Najedliśmy się, ale apetyt na kolejne spotkanie pozostał.

Facebook/Śpiew tradycyjny Opole
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud

Iwona Wylęgała z grupą warsztatową. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Iwona Wylęgała i Maria Kwiecińska. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Maria Kwiecińska. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Anna Smolczyk. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Anna Smolczyk. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Maria Mika i Anna Smolczyk śpiewające całe życie razem. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Uczymy się pieśni z Dębskiej Kuźni. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła
Spontaniczna sytuacja – śpiew w przerwie od śpiewu. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Od lewej stoją: Iwona Wylęgała, Maria Kwiecińska, a siedzą Maria Mika i Anna Smolczyk. Dębska Kuźnia, 10.12.2022. Fot. Aneta Pikuła
Fot. Aneta Pikuła

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Wydarzenie odbyło się w grudniu 2022 r. i zostało zorganizowane przez mieszkanki Dębskiej Kuźni, od zarezerwowania sali po posiłki. Były to śpiewaczki oraz panie Adelajda Pasoń, Truda i Irena. Rekrutacją uczestników, promocją w mediach oraz koordynacją zajęła się Iwona Wylęgała.

Wszelkie informacje o działaniach związanych z tradycyjną muzyką ludową woj. opolskiego znaleźć można na stronie Śpiew tradycyjny Opole:
Facebook/Śpiew tradycyjny Opole 

Realizacja:
Facebook/Śpiew tradycyjny Opole
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Współpraca:
Gminy Chrząstowice
chrzastowice.pl    

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij