„Ciekawe kto do nas przyjedzie” – zastanawiały się śpiewaczki podczas planowania warsztatów: nowości dla nich. Zajmując się tradycyjnym śpiewem ludowym z opolskiego, uczę go przeważnie w miastach. Mam zaszczyt czerpania prosto ze źródła, m.in. od śpiewaczek z Dębskiej Kuźni, najbardziej rozśpiewanej wsi, do jakiej trafiłam.
Najpierw poznałam Marię Mikę i Annę Smolczyk, zjawiskowo śpiewające w harmonii, możliwej do osiągnięcia chyba tylko przez osoby śpiewające całe życie razem. Później spotkałam Marię Kwiecińską, niemieckojęzyczną z domu, wspaniałą gawędziarkę. Ponieważ wiem, że żadne warsztaty prowadzone przez osoby spoza wsi nie zastąpią bezpośredniego kontaktu ze źródłem, chciałam stworzyć okazję do spotkania się osób z miasta z śpiewaczkami ze wsi. Nie chodzi tylko o wspólne śpiewanie, bo gdzie są pieśni, tam pojawiają się opowieści, np. co Tante Gertrud śpiewała podczas robienia zastrzyków dzieciom. W przystrojonej już na święta świetlicy pod lipami w Dębskiej Kuźni, sali należącej do gminy Chrząstowice, uczono się pieśni jedno- i wielogłosowych, znanych z domów rodzinnych śpiewaczek, ale i przysposobionych ze względu na urodę np. z radia. Dowiedzieliśmy się, że nieraz pieśni na Śląsku tłumaczono w obrębie trzech języków „wte i nazoud” ze względu na naciski polityków. Śpiewaliśmy pieśń poświadczoną w źródłach z 1800 r. „Die Gedanken sind frei” o treści, która zawsze będzie aktualna. Pojawiła się też ciekawa dyskusja o zapisywaniu języka mówionego w tekstach pieśni. Ze względu na bliskość Bożego Narodzenia poznaliśmy kolędę, z relacji pań śpiewaną „tylko w kojściele w Dambiu”. I żebyśmy nie byli tylko poważni, wybrzmiała również historia jednej baby i jej „gansi” odśpiewana na znaną wszystkim melodię. Spalone przez śpiew kalorie uzupełniano dzięki lokalnym przysmakom przygotowanym przez panie Adelę, Trudę i Irenę, mieszkanki wsi. I tak niektórzy po raz pierwszy zjedli „hekele” oraz „pranzunki”. Najedliśmy się, ale apetyt na kolejne spotkanie pozostał.
Facebook/Śpiew tradycyjny Opole
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
►
Wydarzenie odbyło się w grudniu 2022 r. i zostało zorganizowane przez mieszkanki Dębskiej Kuźni, od zarezerwowania sali po posiłki. Były to śpiewaczki oraz panie Adelajda Pasoń, Truda i Irena. Rekrutacją uczestników, promocją w mediach oraz koordynacją zajęła się Iwona Wylęgała.
Wszelkie informacje o działaniach związanych z tradycyjną muzyką ludową woj. opolskiego znaleźć można na stronie Śpiew tradycyjny Opole:
Facebook/Śpiew tradycyjny Opole
Realizacja:
Facebook/Śpiew tradycyjny Opole
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
Współpraca:
Gminy Chrząstowice
chrzastowice.pl
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego