Przejdź do głównej zawartości strony

Startuje nabór do II edycji programu Ogniska Muzyki Tradycyjnej, którego głównym celem jest propagowanie umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach oraz śpiewu i tańca wśród osób w każdym wieku. W tegorocznej edycji Programu mogą wziąć udział zarówno Organizacje i Liderzy, którzy zaczęli prowadzić Ognisko w 2022 roku, a także podmioty, które po raz pierwszy zechcą się podjąć tego działania. Wnioski można przesyłać do 29 maja 2023 roku.

Do udziału w programie Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy praktykujących wybrane elementy rodzimych tradycji. To oni we współpracy z lokalnymi instytucjami poprowadzą Ogniska Muzyki Tradycyjnej w ramach których przekażą swoje umiejętności i pasje podczas regularnie prowadzonych zajęć. Te mogą być adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób dorosłych. Istotnym elementem projektu zgłaszanego do programu powinno być wspólne muzykowanie, śpiew i taniec, służące budowaniu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych.

Ogniska Muzyki Tradycyjnej to wspaniała okazja dla miłośników i pasjonatów muzyki tradycyjnej oraz dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć z nią przygodę, aby nauczyć się gry na tradycyjnych instrumentach ludowych, tradycyjnego śpiewu i tańca oraz brać udział we wspólnym muzykowaniu i improwizacji, rozwijając umiejętności wokalne, muzyczne i taneczne.

– Pragniemy wesprzeć inicjatywy oddolne, unikalne, uwzględniające osobiste doświadczenia liderów oraz lokalne uwarunkowania. Program jest skierowany do praktyków muzyki i tańca tradycyjnego, którzy chcieliby przeprowadzić projekty pilotażowe, umożliwiające rozpoczęcie współpracy z lokalnymi instytucjami w oparciu o autorskie koncepcje, zarówno w nauczaniu muzyki tradycyjnej, jak i praktykowaniu sztuk tradycyjnych. Istotnym elementem projektu powinno być zatem umożliwienie jego uczestnikom wspólnego muzykowania, gdzie śpiew i taniec będą służyć budowaniu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych – mówi Piotr Piszczatowski, koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego NIMiT.

Istotną inspiracją do uruchomienia projektu był „Przewodnik dobrych praktyk inicjatyw edukacyjnych w obszarze muzyki tradycyjnej” (załącznik nr 1). Przedstawia on potrzeby oraz wnioski wskazane przez licznych edukatorów muzyki tradycyjnej z całej Polski i jest efektem pracy badawczej prowadzonej przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z NIMiT, w ramach Programu „Cech Muzyki Tradycyjnej” w latach 2020–2021.

– Uważna lektura „Przewodnika…” wskazuje nam kluczowe zagadnienia i pytania, jakie lider Ogniska powinien sobie zadać, aby jego praca była owocna i przynosiła trwałe efekty. Prowadzi nas też przez przykłady praktykowania muzyki tradycyjnej, jako wspaniałego sposobu do świętowania, nawiązywania trwałych więzi przyjaźni, żywotnych relacji pomiędzy pokoleniami, wpływania na jakość życia lokalnych społeczności oraz traktowania rzemiosł tradycyjnych jako sztuk żywych, pozwalających nie tyle na schematyczne ich odtwarzanie, a raczej na ciągły proces odkrywania będący dla ich adeptów kluczem do życiowej przygody – dodaje.

Obecnie trwa nabór wniosków do II edycji programu, który odbywa się w dniach od 27 kwietnia do 29 maja 2023 roku. Tegoroczne projekty mogą być realizowane od 8 czerwca do 6 grudnia 2023 roku.

Wypełniony i podpisany Formularz Aplikacyjny (według załączonego wzoru) wraz z załącznikami wymienionymi na końcu Formularza, zeskanowane do jednego pliku PDF należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: [email protected], obowiązkowo z tytułem maila: OGNISKO MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023 – ZGŁOSZENIE, najpóźniej do dnia 29 maja 2023 roku. Do zgłoszenia należy załączyć portfolio lidera projektu z nagraniami wykonań utworów muzyki tradycyjnej.

Wersję papierową dokumentów, tożsamą z wersją elektroniczną, składa się bądź wysyła pocztą tradycyjną na adres Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (ul. Aleksandra Fredry 8, 00-097 Warszawa), przy czym liczy się data dostarczenia dokumentów do kancelarii NIMiT lub data stempla pocztowego.

POBIERZ PLIKI DO WNIOSKU
(regulamin, formularz aplikacyjny i załączniki):


Osoby odpowiedzialne za realizację naboru:
Maciej Seniw – kierownik Działu Edukacji i Popularyzacji Tańca, Narodowy Instytutu Muzyki i Tańca
Anna Čemeljić – koordynatorka Programu, Departament Tańca, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca [email protected], +48 785 170 000
Piotr Piszczatowski – koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca [email protected], +48 609 564 670

Szczegółowe informacje, regulamin, formularz aplikacyjny i załączniki dostępne na:
nimit.pl/aktualnosci…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij