Przejdź do głównej zawartości strony

Forum Muzyki Tradycyjnej

O Forum Muzyki Tradycyjnej

Forum Muzyki Tradycyjnej to organizacja powołana przez praktyków tradycyjnego śpiewu, muzykowania i tańca w celu wzajemnej współpracy w dziedzinie kontynuacji polskiej muzyki wiejskiej oraz wspólnej reprezentacji środowiska.

Przez wiele lat nasze szlaki krzyżowały się: w wiejskich domach na nauce u Mistrzów, na warsztatach i potańcówkach, na koncertach i wszelkich wydarzeniach, gdzie można było zetknąć się z muzyką wiejską in crudo. Poznaliśmy dziesiątki wspaniałych ludzi starszego pokolenia, których życie, zaklęte w pieśniach i muzyce, wstrząsnęło nami i stało się częścią nas samych. Teraz, gdy Ostatnich Wiejskich Muzykantów i Śpiewaczek pozostało tak niewielu, zadajemy sobie pytanie – co robić, żeby ich muzyka, ich świat miały godne miejsce w Polsce? Wiemy, jak ważne to jest dla nas, wiemy, jak niezbędne może to być dla przyszłych pokoleń.

Prowadzimy – na wiele sposobów – warsztaty, zajęcia, zabawy, festiwale, dające wszystkim zainteresowanym szansę spróbowania, jak smakuje i działa pieśń, muzykowanie i taniec. Wypracowaliśmy w ten sposób wiele „dobrych praktyk” dotyczących przekazu i funkcjonowania wiejskiej muzyki tradycyjnej w świecie takim, jaki mamy teraz.

Podstawowe ludzkie potrzeby: piękna, szaleństwa, autentyzmu, wspólnoty i więzi z poprzednimi pokoleniami – nie zmieniają się. Nasza działalność – wspólna i osobna – obraca się wokół takich właśnie wartości, a muzyka którą praktykujemy, jest ich wyrazem.

Janusz Prusinowski
Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej
grudzień 2011

 


Forum Muzyki Tradycyjnej powołane zostało w 2011 r. przez przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji i środowisk nieformalnych działających w Polsce na rzecz zachowania tradycyjnej kultury muzycznej in crudo oraz upowszechnienia i kontynuacji niesionych przez nią wartości. Forum działało przez kilka lat jako nieformalna organizacja. Od lutego 2018 r. jest federacją.

Efektem pracy Forum są programy i rozwiązania systemowe mające na celu odradzanie i ożywianie źródeł muzyki tradycyjnej oraz wprowadzanie jej na powrót do szerokiego obiegu kultury i edukacji. Zmierzamy do tworzenia ogólnopolskiej strategii zachowania i upowszechniania muzyki tradycyjnej jako elementu szeroko pojętej kultury.

Forum od początku swego istnienia współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca (obecnie Narodowy Instytut Muzyki i Tańca), w wyniku czego już w 2012 roku ruszyły dwa programy: Szkoła Mistrzów Tradycji i Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych. W 2014 roku Forum było członkiem zespołu programowego Roku Kolberga kierowanego przez Andrzeja Kosowskiego, ówczesnego dyrektora IMiT. Powstały wówczas programy Akademia Kolberga i Mały Kolberg oraz rozpoczęto współpracę przy prowadzeniu portalu muzykatradycyjna.pl (istniejącego od 2012 roku). W 2015 roku – po 4 latach współpracy Forum z IMiT – powołano Pracownię Muzyki Tradycyjnej (obecnie Pracownia Muzyki i Tańca Tradycyjnego). W ramach działalności Pracowni Forum inicjuje, wypracowuje i realizuje programy prowadzące ku upowszechnieniu tradycyjnej kultury muzycznej. Od 2019 roku są realizowane dwa kolejne programy: Archiwa Dostępne i Cech Muzyki Tradycyjnej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij