Przejdź do głównej zawartości strony

Na Zachodnim Roztoczu od okresu międzywojennego aż po lata 90. lokalną scenę muzyczną kształtowały orkiestry dęte. Na terenie kilku gmin przez przez kilkadziesiąt lat funkcjonowało około 30 formacji grających na weselach, potańcówkach oraz świeckich i kościelnych uroczystościach. Przewinęły się przez nie setki muzyków, były istotnym elementem lokalnego życia. Dziś na tym terenie funkcjonuje zaledwie kilka orkiestr, które można usłyszeć np. podczas corocznego festiwalu Fanfara i innych potańcówek organizowanych przez Lubelską Szkołę Tradycji oraz miejscowe placówki kultury. W okolicy mieszka wciąż mnóstwo dawnych orkiestrantów żywo zainteresowanych muzyką. Stąd pomysł na „Konwent Seniorów” – spotkanie wokół obecnych i dawnych orkiestr, którego celem jest uhonorowanie tego niezwykle żywotnego „ruchu muzycznego” oraz przypomnienie imponującej historii i roli orkiestrowego fenomenu. Również po to, aby wesprzeć wciąż działające orkiestry i zachęcić młode pokolenie do kontynuacji tej tradycji.

Konwent w Sułowcu 9 października 2023 roku był spotkaniem wokół legendarnej miejscowej orkiestry prowadzonej przez kilkadziesiąt lat przez Jana Kulaszę. Impreza zgromadziła dawnych muzyków tej i innych okolicznych formacji, wielu uczestników ogrywanych przez ten zespół imprez, aktualnych mieszkańców okolicy oraz miłośników tradycyjnej nuty z całego kraju. Zagrały trzy pokolenia muzyków skupione w orkiestrach z Zaburza, Warszawsko-Lubelskiej Orkiestrze Dętej oraz młodzieżowych zespołach w Sułowie i Nieliszu.

Co z tego wynikło? W filmie opowiada o tym Filip Majerowski, aktywny w Lubelskiej Szkole Tradycji, lider Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej, muzyk roztoczańskich orkiestr.

akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud

Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier
Fot. Gutek Zegier

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Realizacja:
– Lubelska Szkoła Tradycji
Facebook/MuzykaRoztocza
– Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Facebook.com/tdnicz
– Sołectwo Sułowiec
– OSP Sułowiec
– Biblioteka w Sułowie
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022

Zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij