Przejdź do głównej zawartości strony

Historyczna parafia w Goraju od średniowiecza obejmowała rozległe tereny porośniętego bukowymi lasami Zachodniego Roztocza. Pani Janina Pydo z Zastawia (ur. 1930) jest jedną z nielicznych osób znających lokalne warianty pieśni nabożnych na cały rok liturgiczny, ukształtowane w zetknięciu z miejscową świecką tradycją muzyczną. Od 2017 roku patronuje ona pracy nad poznaniem i przywróceniem do użytku tych miejscowych melodii, podjętej przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka i Lubelską Szkołę Tradycji. W tym okresie przy okazji odpustów, wybranych świąt, w czasie adwentu i wielkiego postu w okolicznych kościołach kilkanaście razy odbyło się wspólne śpiewanie poprzedzone spotkaniami przygotowawczymi z udziałem miejscowych mieszkańców i zainteresowanych osób przybyłych z innych miejsc Polski.

W 2020 roku ukazała się płyta „Śpiewy nabożne parafii gorajskiej”:


Rozmowę zrealizowano przy okazji spotkania przygotowawczego do wspólnego śpiewu pieśni maryjnych z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej w Chłopkowie gm. Frampol w sierpniu 2023 w ramach festiwalu Fanfara.

Realizacja filmu: Krystian Dąbrowski

Film i wydarzenie zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2023 — Lubelska Szkoła Tradycji przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Realizacja:
– Lubelska Szkoła Tradycji
Facebook/MuzykaRoztocza
– Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Facebook.com/tdnicz
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2023” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij