Przejdź do głównej zawartości strony

Starodawna muzyka kaliskiej wsi, ta archaiczna z samymi basami przy skrzypcach, jest dla nas dziś niepojęta, bazuje na ptasich, plemiennych skalach. To ona jest winna zbiorowej euforii tańczących, to ona prowadziła społeczność przez wszystkie obrzędy w roku. Była językiem wsi i kodem komunikacji. Nagle zniknęła jak wyklęta. Ale przeżył człowiek, ostatni tradycyjny skrzypek w Kaliskiem i zarazem całej Wielkopolsce urodzony sporo przed II wojną. To Leon Lewandowski, który, kiedy go odnalazłem, czekał już spokojnie na śmierć. Poznajmy go.

Rozmowę z Leonem Lewandowskim przeprowadził Mateusz Raszewski, skrzypek, budowniczy instrumentów i badacz terenowy, uczeń wiejskich muzykantów.

 

Przegrywanie się muzykantów w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej, od lewej: Leon Lewandowski, Piotr Sikora, Mateusz Raszewski. Warszawa 2017. Fot. Mariusz Cieszewski

Wykorzystano nagrania z płyty:
Leon Lewandowski – skrzypek znad Prosny, wyd. Muzyka Odnaleziona, nagr. terenowe fundacji Kulturalny Ruch Oporu
– Polka / Tabor Kaliski
– Owijak solo
– Okrągły, „Jechałem z góreczki”
– Oberek i polka na organkach
– Okrąglak, „Jak jo jechał od Kalisza”
– Marsz do ślubu
– Owijak „Kureczki” / wiązanka mazurków na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Realizacja: Mateusz Raszewski
Mastering: Adam Mart

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij