Przejdź do głównej zawartości strony

14 grudnia 2019 r. w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie odbyła się premiera płyty „Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny”.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona oraz Fundacji Dorzecze Prosny, a przygotowali ją Mateusz Raszewski z profesorem Andrzejem Bieńkowskim. Obaj panowie byli gospodarzami wieczoru, barwnie przedstawiając osobę i dorobek Leona Lewandowskiego.

Wieczór uświetnił obecnością sam tytułowy bohater – urodzony w 1926 r. weselny skrzypek z Kaliskiego. Pierwsze melodie usłyszał od mamy i babki, w życie muzykanckie wchodził w czasach, gdy nad Prosną wciąż królowały skrzypce i basy dłubane. Po wojnie grywał z wieloma harmonistami, a gdy czas tradycyjnych wesel dobiegł końca, uczestniczył w przeglądach folklorystycznych. Kilka lat temu uczniem pana Leona został Mateusz Raszewski, skrzypek tradycyjny i popularyzator muzyki wiejskiej. Wraz z kapelą Gołoborze podjął on starania, by zaprezentować szerzej muzykę pana Leona i przywrócić repertuar Kaliskiego tradycyjnym potańcówkom.

Na premierę tłumnie przybyli tancerze. Najpierw zagrał im pan Leon – solo i z towarzyszeniem basów, a potem – do późnych godzin nocnych – kapela Gołoborze.

Od lewej: Leon Lewandowski, Mateusz Raszewski (uczeń L. Lewandowskiego), Andrzej Bieńkowski (Muzyka Odnaleziona)
Kaliskie basy dwustrunowe wykonane przez Mateusza Raszewskiego
Granie do tańca
Pan Leon nie może się rozstać z Ambasadą, a Ambasada nie chce się rozstać z panem Leonem.

Artykuł powstał w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij