Przejdź do głównej zawartości strony

Janina Chmiel – obchodzi właśnie 84. urodziny.

Kiedy ją poznałam miała 63 lata. Z dzisiejszej perspektywy, której częścią jest także mój wiek i marzenia, widzę jej ówczesną młodość: duszy, ciała i głosu. Już wtedy była obecna w folklorystycznym świecie festiwalowym jako doświadczona reprezentantka swojej tradycji rodzinnej i regionalnej. Nasza znajomość przerodziła się po kilku latach w przyjaźń, szczególnie po przedwczesnej śmierci jej męża w 2005 roku.

Piszę o Janinie nie tylko z okazji jej urodzin.

Jest jedną z osób, które na przestrzeni lat dzieliły się ze mną doświadczeniem z różnych okresów i etapów swojego życia. To wydaje mi się bardzo cenne – przyglądanie się z bliska, jak zmienia się podejście do muzyki, śpiewu, relacji z ludźmi i ze światem.

Mistrzynią w podobnym sensie wiekowym, ludzkim i muzycznym jest dla mnie Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich – poznałam ją kiedy była młodsza, niż ja jestem teraz. I Beata Oleszek z Kocudzy – moja rówieśniczka. A także Irena Krawiec, Krysia Gaca i jej koleżanki z zespołu i wiele innych.

Skarbem i źródłem bezcennej wiedzy i praktyki są także śpiewaczki najstarsze. Dodaję słowo „także”, chociaż wiele osób uważa to za oczywistość. Często czerpie się z dorobku tych od dawna już nieżyjących – ich głosy i repertuar zachowały się w nagraniach archiwalnych. Widzimy je w „zamrożonej” w nagraniu jednej z wielu chwili życia, w wybranym losowo momencie dojrzewania głosu.

Cieszę się, że od tylu lat jestem w środku tego mikro/makro/kosmosu.

Dziękuję!


Więcej o Janinie Chmiel

Informacje biograficzne:
Janina Chmiel – śpiewaczka z Wólki Ratajskiej. Szkic do portretu
www.muzykaroztocza.pl
www.festivalmazurki.pl

Nagrania:
Soundcloud/janinachmiel

Śpiewnik w PDF:
https://linkd.pl/pa9zz

Video:
vod.tvp.pl
muzykotekaszkolna.pl


W zasięgu głosu
O zjawiskach, emocjach, zwyczajach, tematach niedotykalnych i sprawach niewidzialnych, tworzących nasze życie. Zbiorczo nazywane tradycją, która powstaje z więzi między ludźmi. Blisko, w zasięgu głosu.

Ewa Grochowska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij