Przejdź do głównej zawartości strony

Odeszła Anastasija Mosijewna Czmunewycz – śpiewaczka z Polesia Zachodniego w Ukrainie. Wspomina ją Jagna Knittel, która od wielu lat uczy się pieśni poleskich od ukraińskich śpiewaczek.

Odeszła Anastasija Mosijewna Czmunewycz, ur. 1935. Nasza wspaniała przyjaciółka, skarbnica starodawnych pieśni i historii ze wsi Perebrody (obw. Równe, Ukraina). Od ponad 15 lat gościła nas w swoim domu, który był niczym z gumy -w izbie spało tyle osób ile przyjechało, czasem całkiem sporo. Dokładała hojnie do pieca, żebyśmy nie zmarzli w nocy, karmiła pysznym barszczem i innymi smakołykami. I opowiadała, i śpiewała bez końca. Na całym Polesiu nie ma śpiewaczki, która znałaby tyle pieśni borowych, czastuszek, pieśni starszych i nowszych. Nie było takiego naszego wyjazdu na Polesie, żeby nie spędzić u baby Nastii choćby kilku dni. Kolejny świat się skończył. Kochana Nastiu, dziękujemy za to wszystko!

Fot. Oleksiy Nahornyuk
Fot. Oleksiy Nahornyuk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij