Przejdź do głównej zawartości strony

Jeździmy po ukraińskich wioskach od kilkunastu lat w poszukiwaniu dawnych pieśni. Jesteśmy ciepło przyjmowanymi gośćmi w domach śpiewaczek i śpiewaków. Dziś nasi Przyjaciele potrzebują wsparcia, dlatego dołączamy się do szerokiej akcji pomocy dla Ukrainy.

Posłuchaj:
Facebook/video

Zachęcamy do udziału w zbiórce:
Facebook/FundacjaOcalenie
pomagam.pl/solidarnizukraina / ukrainskidom.pl…


Zespół Z Lasu śpiewa tradycyjne wielogłosowe pieśni z Polesia – unikalnego pod względem zarówno przyrody jak i kultury regionu, rozciągającego się na obszarze Ukrainy, Białorusi, Polski – aż po Rosję. Grupę tworzą osoby zaangażowane w praktykowanie muzyki tradycyjnej (ludowej), z bogatym doświadczeniem śpiewaczym, artystycznym i badawczym, które od 2008 roku jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni i śladów archaicznej kultury. Docierają do najstarszych mieszkańców, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Cały repertuar zespołu pochodzi z nagrań terenowych uczestniczek.

Polesie, które znamy, to kraina lasów, bagien, jezior i ukrytych w nich malowniczych wiosek. Zachodząc do chat, obcując ze starszymi ludźmi, cofamy się do czasów gdy ludzie żyli z tego, czym obdaruje ich las, ziemia, pole, łąka. W silnej relacji z przyrodą. Takich miejsc szukamy.
– opowiadają śpiewaczki.

Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel przy okazji realizowanych od 2008 projektów stowarzyszenia Panorama Kultur (Ukraina Archaiczna i Współczesna – Pieśni i Ludzie, Spotkania na Polesiu, Głosy Europy, Polesie Kolberga – Polesie dziś). Rezultatem projektów były filmy, koncerty, wystawy fotograficzne. W 2011 Z LASU współtworzył spektakl oparty na pieśniach tradycyjnych Polesia białoruskiego „Olmany Interludium”, w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego.

Skład zespołu zmieniał się od 2008 roku, obecnie to:
Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka, Joanna Skowrońska

W 2020 r grupa wydała płytę pt. Głosy kobiet.
czytaj więcej

Zobacz:
Facebook/zespolzlasu
YouTube/zlasu
SoundCloud/Zespół Z lasu

Polescy śpiewacy i członkinie Zespołu Z Lasu w Perebrodach. Fot. Oleksiy Nahornyuk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij