Przejdź do głównej zawartości strony

Zostajemy na południu Polski, ale przesuwamy się na zachód, na Pogórze Ciężkowickie.

Zajmiemy się tańcami z czterech miejscowości położonych jakieś 350 km dokładnie na południe od Warszawy: z Bobowej, Lipnicy Wielkiej, Łużnej i ze Stróży (między Ciężkowicami a Grybowem). Chciałbym zaprezentować ten region, żeby zwrócić uwagę na dwie sprawy.

Po pierwsze, co prawda region Pogórzan (zachodnich) jest większy, ale wybrałem te kilka niewiele od siebie oddalonych miejscowości, żeby pokazać różnorodność tańców.

Po drugie, mimo że między najdalej położonymi Łużną i Lipnicą Wielką jest odległość zaledwie 21 km, w każdym z tych zespołów działa, jak zobaczycie, całkiem liczna rzesza dzieci, młodzieży i dorosłych w bardzo różnym wieku.

Żeby dopełnić, informuję, że w najbliższej okolicy działa jeszcze kilka zespołów, a w regionie w sumie ponad 20. Jeśli się weźmie pod uwagę, iż w każdym mogą pojawić się lokalne wersje któregoś z tańców, tak jak w prezentowanym materiale, zachwytem może napawać myśl o bogactwie folkloru tanecznego 50 czy sto lat temu, kiedy częściej bawiono się na zabawach, niż prezentowano na scenach.

  1. Zespół Kowalnia ze Stróż:

2. Zespół Koronka z Bobowej:

3. Zespół Lipczanie z Lipnicy Wielkiej:

4. Zespół Regionalny spod Pustek z Łużnej:

Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na bogactwo polek i różne wersje tańca, który do nas – że tak się wyrażę – „reemigrował”: mazurkę.

W pierwszym filmiku macie trzy polki pod rząd (w tym polkę mazurkę) od 6:40 do 10:18.

W drugim też znajdziecie kilka, np. od 13:25 do 14:50 i od 16:10 do 17:45.

W trzecim jest m.in. mazurka (od 23:10 do 24:52) i polka „pali się” od 24:52 do 25:55.

Inne wersje tego tańca – obok wielu innych ciekawych polek – znajdziecie np. w filmie czwartym (od 19:05 do 19:45).

W regionie tańczy się ponadto różne chodzone, oberki zwane okrągłymi, sztajerki, walczyki i tańce figurowe, np. krzyżoka, którego możecie zobaczyć choćby na trzecim filmie od 14:50 do 16:10.

Godne uwagi wydaje się to, że niektóre dzieciaki radzą sobie nawet lepiej niż starsze od nich młodziaki.

 

Wybierzcie sobie jakiś taniec i próbujcie. Polecam.


Tekst pierwotnie opublikowano w 2020 roku na kanałach społecznościowych Domu Tańca podczas narodowej kwarantanny. Zamieszczony w 2020 roku na muzykatradycyjna.pl w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij