Przejdź do głównej zawartości strony

Już w Dniu Dziecka myślałem, czy Was nie uraczyć jakimiś zabawami z patykami, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że konsekwentnie warsztaty wirtualne poświęcę tym tańcom, których na co (ty)dzień nie robię. Dałbym Wam wtedy mazowieckiego zająca, którego tańczyliśmy już wielokrotnie i śląskiego kijoka, który też już parę razy się pojawił. Nie złamię więc konwencji i dziś zaproponuję całkiem nowe tańce. Ponadto większość z nich jest raczej dla młodzieży i dorosłych.

Dobrze, że odczekałem, bo właśnie Alicja Krymouskaya wrzuciła do sieci białoruskie zające:

Będzie to więc naturalne rozwinięcie tematu w kontekście europejskim. Jedną z białoruskich odmian tańca z kijkami, o ile sobie przypominam, w wolnym tłumaczeniu zwanego „patyczki”, poznałem od Alesia Łosia na pierwszym Taborze Domu Tańca w 2002 r. Może ktoś zna jakiś filmik z „patyczkami” w sieci?

Polecam tego rodzaju tańce-zabawy z kilku powodów.

Po pierwsze, niektóre z nich tańczy się indywidualnie bądź w dwie osoby, więc, jak widzicie powyżej, świetnie się sprawdzają w czasie nieustającej pandemii.

Po drugie, są to tańce zręcznościowe (i „znożnościowe”, a niektóre nawet „zręcznościowo-znożnościowe”). W tych nadal niezbyt korzystnych dla kondycji fizycznej chwilach niewątpliwie wpływają na jej rozwój i zdrową rywalizację. Oto świetny przykład kijów – tańca z sabotami z regionu Limousin w centralnej Francji:

Po trzecie, przy trochę rozluźnionych rygorach pandemicznych można za ich pomocą rozwiązać drobne konflikty międzysąsiedzkie. Człowiek się wytańczy i od razu czuje się się lepiej, jak to robią Portugalczycy przy fandango vara-pau (czyli „uderz drągiem”) z regionu Ribatejo:

Po czwarte, niewykluczone wreszcie jest tańczenie w większej grupie, tylko trzeba się trochę zsynchronizować, jak robią to mirandejscy pałkarze z północno-wschodniej Portugalii, żeby nie dostać pałką po głowie:

Gdyby ktoś sądził, że dzisiejsze warsztaty są zbyt nastawione na męską część grupy, od razu prostuję, że pałkarki z Mirandy też mogą (i są szybsze):

Jeszcze jedno ogłoszenie:

Gdyby komuś się nudziło, a jeszcze nie wie, że może się uczyć tańców przez VOD, to polecam program Z przytupem:

https://vod.tvp.pl/website/z-przytupem,47728746

Tanecznie pozdrawiam.


Tekst pierwotnie opublikowano w 2020 roku na kanałach społecznościowych Domu Tańca podczas narodowej kwarantanny. Zamieszczony w 2020 roku na muzykatradycyjna.pl w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij