Przejdź do głównej zawartości strony

Wattentaler Masolka, czyli masolka wattentalska to taniec z Austrii, a dokładniej z Tyrolu. Jak sama nazwa na to wskazuje, wywodzi się z polskich mazurków. Z dostępnych źródeł pisanych wynika, że te w regionie pojawiły się nie później niż w 1810 r. We wcześniejszych informacjach o mazurkach już zaznaczałem, że rozpowszechniały się one po Europie wraz wychodźstwem polskim po rozbiorach, szczególnie po powstaniu listopadowym. Jak widać do Tyrolu mazurki trafiły bardzo wcześnie, popularne się stały jednak później, pewnie jak w całej Europie po 1830 r. Co ciekawe, za charakterystyczną cechę mazurek uważa się krok z podskokiem (lub może raczej z uniesieniem nogi): na raz stawia się jedną nogę, na dwa drugą, a na trzy podskakuje się na drugiej nodze, unosząc jednocześnie nieznacznie pierwszą. Jest on nadal obecny w wielu regionalnych mazurkach francuskich, austriackich czy skandynawskich. Krok ten prawdopodobnie wynika z prób wykonania hołubców. Jak to zauważali polscy emigranci w epoce – niezdarnych prób. Tyle że w masolce z Wattentalu żadnego podskoku nie ma. Wiąże się to z faktem, że w Tyrolu (jak i w większości regionów alpejskich) rozpowszechnione są również inne tańce trójmiarowe: ländlery. I okazuje się, że istnieje wiele lokalnych masolek o formach przejściowych między mazurkami a ländlerami. Ta akurat jest bardziej zbliżona do ländlera.

Ciekawym zjawiskiem w Tyrolu jest to, że nazwy masolek przybierają nazwy od… dolin. Od górskich dolin. Osadnictwo w Alpach skupia się bowiem głównie w dolinach i wzdłuż nich również „rozciągają” się różne zjawiska kulturowe. Tak więc Wattentaler Masolka to masolka z doliny potoku Watten.

Proponuję dwie opcje nauki kroków: 1. w wersji szybkiej:

lub 2. krok po kroku:

A tutaj prezentuję przykład imprezki do żywej muzyki przy ślicznym składzie instrumentalnym:

Warto zauważyć, że w Tyrolu nadal funkcjonują imprezy przy muzyce granej na żywo. Są oczywiście również występy zespołów folklorystycznych, ale one – jak i u nas – rządzą się trochę innymi prawami.

Udanych wykręceń.


Tekst pierwotnie opublikowano w 2021 roku na kanałach społecznościowych Domu Tańca. Zamieszczony w 2022 roku na muzykatradycyjna.pl w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij