Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty odbywały się od 17 czerwca do 24 listopada 2012 roku w Wielkiej Wsi, Stęszewie, Poznaniu, Kopanicy i Opalenicy. W zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Andrzeja Mendlewskiego z udziałem jego asystenta Bartosza Mendlewskiego oraz moderatora Janusza Jaskulskiego wzięło udział 4 uczniów – członków kapeli „Koźlary” Stęszew i kapeli dudziarskiej Stary Gołębin.

Łącznie odbyło się 7 sesji warsztatowych w pracowni A. Mendlewskiego, 1 sesja wyjazdowa do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i 1 sesja wyjazdowa na Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy.

Andrzej Mendlewski – ur. 1949, technik mechanik z Poznania. Szlify budowniczego dud, sierszeniek i mazanek (później także kozłów) zdobywał u boku swego teścia, Stanisława Grocholskiego, znanego dudziarza i budowniczego, jednego z pionierów najstarszej – nieprzerwanie od 1945–46 – kapeli dudziarskiej w Polsce (dziś – CK Zamek Poznań), z początkiem lat 70-tych.

Swoje instrumenty wykonywał zarówno dla kolekcjonerów, muzyków, zespołów, kapel krajowych (Poznań, Stęszew, Połajewo, Jarocin, Nietążkowo, Czempiń, Ostrów Wlkp.) i zagranicznych (Hiszpania, Belgia, Francja, Holandia, Brazylia) oraz dla Sp. Folklor – do dziś powstało ich ponad 200. Walory muzyczne i techniczne tych instrumentów zostały wielokrotnie wysoko ocenione i nagrodzone na wielu konkursach regionalnych i krajowych (Poznań, Kopanica, Szydłowiec). Najbardziej pieczołowicie wykonane egzemplarze są dziś ozdobą wielu Galerii czy muzeów (Warszawa, Poznań, Szydłowiec, Galicia).

Mendlewski jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od pocz. lat 80-tych) i Stowarzyszenia muzyków Ludowych w Zbąszyniu (od 2000 r.), był także stypendystą Ministra Kultury.

Od paru lat zainteresowania ojca podziela jego syn Bartosz (dudziarz kapeli CK Zamek Poznań, obecnie absolwent AR), z coraz większą pasją zgłębiający tajniki budowy dudziarskiego instrumentaruim – obydwaj są stałymi uczestnikami Wielkopolskich Spotkań Budowniczych Dud i Kozłów oraz Konfrontacji Kapel Dudziarskich, propagując sztukę dudziarską w wielu regionach kraju.

 

Janusz Jaskulski – kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, etnolog – folklorysta, instrumentoznawca; badacz  (od końca lat. 80-tych ub. w.) i animator sztuki dudziarskiej (pod ok. 20 lat); inicjator i moderator takich działań jak: Wielkopolskie Spotkania Budowniczych Dud i Kozłów (od 1997), Spotkań Kolędników – Dudziarzy w Połajewie (od 2001), Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy (od 2003), Zlotów Dudziarzy Europy w Poznaniu i Wielkopolsce (od 2004) czy „Ozveny hradnych murov” Slovenska Lupca (od 2010); edytor rocznika „Duda i Kozieł” (1998–2002), autor wystaw o tematyce dudziarskiej w kraju i za granicą (Austria, Czechy, Słowacja), juror przeglądów i konkursów dudziarskich (Bukówiec Górny, Kopanica, Kościan, Nietążkowo, Oravska Polhora, Zbąszyń).

Organizator: Fundacja TRES
Mistrz: Andrzej Mendlewski
Asystent: Bartosz Mendlewski
Moderator: Janusz Jaskulski
Rok: 2012


Projekt zrealizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

 

Źródło informacji:
– materiały przekazane przez Instytut Muzyki i Tańca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij