Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty budowy dud wielkopolskich w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych.

Tomasz Kiciński (Bukówiec Górny)
dudziarz wielkopolski, skrzypek ludowy, artysta muzyk, budowniczy dud, renowator instrumentów smyczkowych. Wieloletni nauczyciel gry na dudach wielkopolskich i skrzypcach o stażu gry wynoszącym 38 lat. Swoją wiedzę przekazywał w Lesznie, Kościanie, Nietążkowie oraz rodzimym Bukówcu Górnym. Współpracuje artystycznie na wielu płaszczyznach związanych z muzyką tradycyjną oraz folkową. W budowie dud jest samoukiem, a zmusiło go do tego życie. Mając wielu uczniów dostrzegł marnujący się talent oraz unikalną szansę na wykorzystanie artystycznego potencjału. Po zakończeniu edukacji nie każdego stać było na zakup instrumentu. Wpadł na niekonwencjonalny pomysł, aby uczniowie w czasie edukacji zbierali pieniądze i przekazywali je na fundusz przeznaczony na kupno materiałów niezbędnych do budowy instrumentów. Uczniowie niejednokrotnie byli świadkami ich budowy jednakże żaden z nich nie posiadł umiejętności wykonawstwa dud wielkopolskich.

Mikołaj Woźniak (Gniezno)
dudziarz, muzyk tradycyjny, multiinstrumentalista, odtwórca historyczny, popularyzator historii. Założyciel gnieźnieńskiego zespołu muzyki dawnej Huskarl, z którym gości na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. Aktywny uczestnik ruchu rekonstrukcji historycznej w Polsce. W swojej twórczości oraz działaniach mających charakter popularyzatorski podejmuje próbę przybliżenia ludziom wybranych aspektów życia muzycznego począwszy od średniowiecza do współczesności. Kontynuator tradycji muzyczno dudziarskich na wschodnim brzegu Warty oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie muzyki dawnej i tradycyjnej.

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrz: Tomasz Kiciński
Uczeń: Mikołaj Woźniak
Rok: 2020

Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij