Przejdź do głównej zawartości strony

Biskupizna to jeden z ciekawszych mikroregionów w naszym kraju. Obejmuje miasteczko Krobię i 12 wiosek między Gostyniem a Rawiczem. Wyróżnia się na terenie Wielkopolski bardzo dużym, żywym repertuarem oraz częstym występowaniem odmiennych wariantów melodii powszechnych w tym regionie. Nieraz na tyle odmiennych, że „grocze” i tancerze z innych części Wielkopolski mówią, że nie rozumieją biskupiańskiej muzyki.

Wyróżnia się również tym, że to najbardziej roztańczony mikroregion tej części kraju. Tradycje taneczne są tu bardzo silne, a ponadto zachowawcze. Silne, bo tańce tradycyjne tańczą wszystkie pokolenia, a niektóre z miejscowych melodii (np. wiwaty) kapele discopolowe grają praktycznie na każdej potańcówce i młodzież je tańczy. Zachowawcze, gdyż przy tradycyjnych imprezach dudziarskich zachował się ściśle określony porządek tańców.

Wiwat:

Przodek:

Równy w lewo, równy w prawo (lub „nazod”):

Siber:

Niekiedy (dawniej z reguły w sytuacjach weselnych) przed sibrem tańczy się weksla.

Polecam opis i nagrania archiwalne ze strony biskupizna.pl.

Miłej pracy.


Tekst pierwotnie opublikowano w 2020 roku na kanałach społecznościowych Domu Tańca podczas narodowej kwarantanny. Zamieszczony w 2020 roku na muzykatradycyjna.pl w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij