Przejdź do głównej zawartości strony

Moi drodzy, Przychodzi mi na myśl tylko jeden taniec z tej okazji: Mikołajek, czyli Miała matka Mikołajka z Bukówca Górnego:

To pod wieloma względami niepowtarzalna wieś. Mikroregion muzyczno-taneczny, ograniczający się w zasadzie do jednej wsi. Ale jakiej wsi! Wsi, która przez kilka lat obchodziła swoje osiemsetlecie, przypadające na 2010 rok, bo wiadomo było, że powstała wcześniej, a rok 1210 był jedynie rokiem pierwszego znanego pojawienia się w dokumentach pisanych. O Bukówcu Górnym można by się rozpisywać. Dla tematyki tanecznej najciekawsze jednak jest to, że przez cały okres rozbiorów mieszkańcy nie dopuścili do sprzedaży choćby kawałka ziemi zaborcom. Nie łączyli się też z nimi żadnymi więzami małżeńskimi, a należy zauważyć, że w dużym stopniu byli otoczeni przez żywioł niemiecki (zwłaszcza od zachodu i południa). Po odzyskaniu niepodległości wieś znajdowała się zaledwie 7 km od granicy z Niemcami.

Ta swoista hermetyczność przyczyniła się do szczególnego zachowania tradycji, w tym tradycji tanecznych. Ciekawe jest to, że nie odrzucano niektórych przejawów kultury niemieckiej, tylko w specyficzny sposób adaptowano, na przykład do tańców wymyślano oryginalne, niekiedy prześmiewcze przyśpiewki.

Odpowiedniki Mikołajka znane są też w innych częściach Wielkopolski. W położonych o kilkadziesiąt kilometrów na północny zachód od Bukówca Górnego okolicach Zbąszynia jest nim Wisielok:

Wróćmy jednak do mikołajek. Jako że jest to zwyczaj szczególnie poświęcony dzieciakom (ja w każdym razie od dawna czuję, że z niego wyrosłem), proponuję jeszcze parę tańców i zabaw poprowadzonych w formie wirtualnej regionalnej lekcji szkolnej przez ciocię Zosię Dragan z Bukówca Górnego. Dzieciaki pomogą Wam i ewentualnie Waszym pociechom się nauczyć:

www.wirtualneregionalne.pl

Owocnych ćwiczeń.

PS.: Bym zapomniał: ujęte w lekcji W koło się krynć to oczywiście odmiana mazurki – warszawianka.


Tekst pierwotnie opublikowano w 2020 roku na kanałach społecznościowych Domu Tańca. Zamieszczony w 2022 roku na muzykatradycyjna.pl w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij