Mistrzowskie Andrzejki w Ocicach to spotkanie, które zaczyna tworzyć już swoją własną tradycję. W poprzednich latach odwiedzali nas m.in. przedstawiciele Szkoły Tradycji spod Łęczycy. Tym razem Dolnośląską Szkołę Tradycji odwiedził Zespół Regionalny „Wilamowice” i członkowie Wilamowskiej Szkoły Tradycji.
Wieczór rozpoczęliśmy spektaklem dokumentalnym „Bliskie ballady i dalekie romanse” w reżyserii Anny Wieczorek, Marty Wiśniewskiej i Jakuba Tabisza. Sztuka powstała ramach projektu „Teatr na faktach” Instytutu Grotowskiego. Autorzy oparli scenariusz na treści ballad Adama Mickiewicza, pieśniach tradycyjnych oraz opowieściach zarejestrowanych m.in. w Ocicach.
Towarzysko-muzyczna część wieczoru przebiegła w radosnej atmosferze. Gospodarze i goście z Wilamowic integrowali się przy muzykowaniu, wspólnym śpiewie, była też okazja nauczenia się podstaw kilku tańców.
Wspaniałe przyjęcie przygotował Zespół Śpiewaczy z Ocic. Partnerami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie, Stowarzyszenie Wilamowianie, Instytut Grotowskiego.
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
►
Fotorelacja – Gutek Zegier
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
►
Realizacja:
– fundacjawazka.org
– Facebook/StowarzyszenieWilamowianie/
– gokis.boleslawiec.org//zespol-spiewaczy-z-ocic
– grotowski-institute.pl
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego