Przejdź do głównej zawartości strony

Forum Muzyki Tradycyjnej rozpoczyna projekt Laboratorium Zabaw Tradycyjnych realizowany w ramach programu EtnoPolska, którego celem jest sprawdzenie, w jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi. Opracowanie merytoryczne projektu oraz koordynacja jego przebiegu realizowana jest przez zespół edukatorek w obszarze muzyki tradycyjnej o kompetencjach w dziedzinach etnologii, psychologii dziecięcej i animacji, który tworzą: Marta Domachowska, Marta Urban-Burdalska oraz Karolina Ociepka, która jest jednocześnie inicjatorką i autorką koncepcji projektu.

Laboratorium Zabaw Tradycyjnych to projekt o charakterze badawczym i edukacyjnym, którego celem jest analiza tradycyjnych zabaw dziecięcych pod kątem możliwości ich wykorzystania wśród dzieci z różnymi potrzebami oraz zbadanie ich właściwości – wpływu na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym. Tym samym celem projektu jest również promowanie aktywnego korzystania z kultury tradycyjnej w pracy z dziećmi.

Zabawy tradycyjne są często traktowane jedynie jako element tradycji. Bazując na wiedzy osób pracujących z dziećmi na różnych polach, chcemy przyjrzeć się bliżej zabawom tradycyjnym, aby uwypuklić ich walory terapeutyczne, rozwojowe i integrujące. W toku szeregu działań i we współpracy ze specjalistami różnych dziedzin, wybrane zabawy tradycyjne zostaną poddane analizie pod kątem specyfiki ich oddziaływania na dzieci.

Specjalistki zaproszone do projektu w roli ekspertów na co dzień pracują w bezpośrednim kontakcie z dziećmi w obszarach: rytmiki, muzykoterapii, psychologii, pedagogiki, terapii, rewalidacji i logopedii. W ramach działania sprawdzą w pracy z dziećmi walory wskazanych zabaw i ich zastosowanie w swojej pracy.

W wyniku projektu powstanie zestaw materiałów edukacyjnych, skierowanych do szerokiego grona osób pracujących z dziećmi. Będą to karty zabaw opisujące ich przebieg, źródło pochodzenia danej zabawy oraz eksperckie komentarze dotyczące sposobu oddziaływania wybranych zabaw na dzieci. Do kart dołączone będą nagrania audio do wykorzystania podczas pracy lub zabawy z dziećmi jako podkład muzyczny.

Ponadto zostanie zrealizowanych kilka podcastów omawiających efekty projektu oraz promujących ideę poszerzonego spojrzenia na zabawy tradycyjne jako narzędzia wspierające rozwój i kompetencje społeczne.

Wymienione wyżej owoce projektu będą bezpłatne i ogólnodostępne – zostaną opublikowane na portalu muzykatradycyjna.pl oraz na kanałach YouTube i Spotify – aby upowszechniać zdobyte wnioski, wypracowane metody pracy oraz materiały edukacyjne wśród różnych grup zawodowych pracujących na co dzień z dziećmi.

Projekt ma charakter pilotażowy i w przyszłości będzie rozwijany. Na tym etapie skupiony jest głównie na pracy z najmłodszymi, ale doświadczenie edukatorek tworzących niniejszy projekt wskazuje, że wartości tych zabaw korzystnie wpływają na kondycję jednostek i grup społecznych również w innych grupach wiekowych.


21 sierpnia 2023, w poniedziałek, w godz. 10.00–17.00 w Złotorii pod Toruniem odbędzie się warsztat dla osób pracujących z dziećmi w ramach różnorodnych dziedzin, które chciałyby poznać zabawy tradycyjne do zastosowania w ujęciu indywidualnym i grupowym.

Więcej informacji:
muzykatradycyjna.pl/kalendarz…

Fot. Marianna Łakomy. Źródło: archiwum Teatru Mozaika

Realizatorzy projektu:

Karolina Ociepka
Językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Teatru Mozaika, programu edukacji regionalnej Alfabet Tradycji, cyklu Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej. Stypendystka MKiDN 2021. W latach 2007–2009 pracowała w Komisji UNESCO na Łotwie, realizując projekty związane z ochroną dziedzictwa niematerialnego regionu bałtyckiego. Od 2009 r. tworzy interaktywne spektakle i koncerty dla dzieci oraz warsztaty dla dorosłych. Słowem – kręci się głównie wokół tradycji i dzieci. A skoro mowa o kręceniu, bardzo lubi tańczyć – oberki i nie tylko. Mówią, że to po pradziadku Piotrze, który był ponoć jednym z najbardziej charakternych tancerzy na Pomykowie k. Przysuchy, skąd pochodzi.

Marta Domachowska
Etnolożka (UMK), badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaczek, tancerzy i muzykantów. Zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych. Basistka w kapeli Katarzyny Zedel. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, warsztaty taneczne, spotkania śpiewacze, imprezy umuzykalniające i warsztaty tradycyjnych zabaw dziecięcych dla nauczycieli i animatorów. Na co dzień edukuje i organizuje w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz naucza na temat muzyki tradycyjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współzałożycielka grupy „n obrotów” i Forum Muzyki Tradycyjnej, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu, redaktorka portalu muzykatradycyjna.pl. Lubi jak jest do rymu i do taktu.

Marta Urban-Burdalska
Psycholożka (UMCS), edukatorka, trenerka warsztatu grupowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz programów psychoedukacyjnych. Pracuje jako psycholog w szkole podstawowej i prowadzi prywatną praktykę psychologiczną. Realizuje warsztaty rozwojowe, psychoedukacyjne, uważnościowe dla dzieci, młodzieży, rodziców i wychowawców. Stosuje zabawy i muzykę tradycyjną jako narzędzie do pracy z dziećmi w kontakcie indywidualnym i grupowym. Od 25 lat zajmuje się muzyką tradycyjną, śpiewa, tańczy, gra na basach i bębenku obręczowym. Uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek. Tworzy autorskie projekty, m.in. Fundację „Muzyka Jest Nieskończona”, „Kim jesteś? Jestem muzyką”, „Ciało jako instrument”, „Rój”, „Ale ziółko!”. Prowadzi Rodzinne Ognisko Tradycji Muzycznych w Olsztynie, Rodzinną Orkiestrę Burdalskich, współtworzy inicjatywę INTROIT oraz Orkiestrę Radości. Od 15 lat współpracuje z Fundacją Muzyka Kresów, Stowarzyszeniem Dom Tańca, Stowarzyszeniem Krusznia, Stowrzyszeniem Tratwa, Warsztatami Kultury, Fundacją 36i6, Pracownią Tańca Współczesnego Pryzmat. Stypendystka MKIND 2012.

Katarzyna Rosik (koordynacja projektu)
Graficzka (UMK), uczennica wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy, badaczka kultury muzycznej wsi. Prowadzi warsztaty gry na bębenku i spotkania śpiewacze .Gra w kapeli Katarzyny Zedel oraz w kapeli Wiesławy Gromadzkiej. Współautorka i współorganizatorka projektów i wydarzeń miejskich (np. w Toruniu, w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie) i wiejskich (np. Wiejskie Kluby Tańca, Wędrowny Uniwersytet Tradycji, Akademia Kolberga). Członkini Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Forum Muzyki Tradycyjnej i Stowarzyszenia Dom Tańca. Członkini Rady programu Akademia Kolberga. Stypendystka MKiDN 2016 i 2020. Od 2012 r. prowadzi portal muzykatradycyjna.pl. Realizatorka projektu i strony posag.info. Posiadaczka i zbieraczka wielu zeszytów, w tym zeszytów z pieśniami tradycyjnymi.

Marcin Żytomirski (koordynacja administracyjno-finansowa)
Prezes Stowarzyszenia Dom Tańca, współtwórca Ambasady Muzyki Tradycyjnej, członek zarządu FMT, odpowiedzialny za sprawy merytoryczne i finansowe. Animator kultury, miłośnik tradycji muzycznych i tanecznych centralnej Polski. Inspirator i organizator Taborów Domu Tańca. Koordynator programu Wędrowny Uniwersytet Tradycji (Stowarzyszenia Tratwa, 2014–15) oraz działań Kieleckiej Szkoły Tradycji (program Akademia Kolberga). Skrzypek w kapeli Tęgie Chłopy. Autor piosenek (w tym dla dzieci do melodii tradycyjnych).


Organizator:
– Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
Facebook/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
Facebook/etnomuzeum.torun
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
Facebook/MuzykaNieskonczona
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
Facebook/malykolberg
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Fundacja Prymus
Facebook/prymusbukwald/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij