W Sali Kominowej Zamku w Szydłowcu 9 grudnia 2022 roku miała miejsce Gala wręczenia nagród VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, zorganizowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Budowniczowie i muzycy ludowi ze wszystkich regionów Polski, miłośnicy muzyki tradycyjnej i sympatycy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zapełnili komaty historycznego budynku nad Korzeniówką. Po raz kolejny finał Konkursu był wielkim świętem muzyki tradycyjnej.
Barwne, regionalne stroje budowniczych i muzyków dodawały splendoru wyjątkowemu spotkaniu, które rozpoczęły dźwięki trombit (wyk. Piotr Kukuczka z synem, z Istebnej). Było skupienie, były wzruszenia, dyplomy, kwiaty i upominki.
Wydany na okoliczność finału projektu drukowany katalog twórców, ofiarowany laureatom, utrwalił dorobek szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów – cyklicznego działania, które organizowane jest przez muzeum w Szydłowcu od 1985 roku.
Podstawowe założenia konkursu to: aktywizacja budownictwa ludowych instrumentów muzycznych, uzupełnienie bazy twórców ludowych, wzbogacanie muzealnej kolekcji artefaktami świadczącymi o aktualnym stanie wytwórstwa instrumentów w kraju, a także przywracanie pamięci oraz poszerzanie wiedzy o polskim ludowym instrumentarium muzycznym.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 84 instrumenty i narzędzia muzyczne z 9 województw i 6 regionów Polski. Najbardziej aktywnymi regionami okazały się: Mazowsze i Wielkopolska, kolejne to Śląsk, Małopolska, Podlasie i Polesie. Wielu budowniczych uczestniczyło w konkursie po raz pierwszy, co świadczy o tym, że spełnia on założone cele.
Tegoroczny konkurs, to nie tylko instrumenty, obrady jury i nagrody, ale wielki projekt, jeszcze zasobniejszy w składowe elementy aniżeli poprzednie edycje. Realizowany od czerwca bieżącego roku składał się z: koncertów (w minionych miesiącach, w koncertach zorganizowanych w ramach projektu, wystąpiły kapele z Podhala, Wielkopolski, Beskidu Śląskiego i Radomszczyzny), warsztatów budowy instrumentów i śpiewu tradycyjnego, wystawy pokonkursowej, działań wydawniczych, edukacyjnych, promocyjnych oraz działań dokumentujących polską tradycję muzyczną.
Muzyki nie mogło zabraknąć, także w czasie wielkiego podsumowania projektu, jakim była finałowa Gala; muzyki – łączącej wszystkich gości w poczuciu wspólnoty i żywego uczestnictwa w wydarzeniu.
W koncercie laureatów wystąpili:
Fryderyk Jankowski – dudy wielkopolskie – najmłodszy z uczestników konkursu
Zdzisław Marczuk – skrzypce
Czesław Adamczyk – harmonia pedałowa
Krzysztof Siuty „Sęk” i Piotr Majerczyk „Tyrlity” – piszczałka bezotworowa, piszczałka trójotworowa, dudy podhalańskie, śpiew
Piotr Puszyński – okaryny, gajdy beskidzkie z towarzyszeniem skrzypka
Kapela Jana Wochniaka – skrzypce, harmonia, baraban
Kapela Marka Kruczka i Jerzego Panka (cymbały, skrzypce, śpiew) z gościnnym udziałem Piotra Majerczyka (basy)
Uroczystość prowadziła Magdalena Sitek, dziennikarz Radia Kielce.
Goście wydarzenia mogli zapoznać się z efektami zmagań konkursowych na otwartej podczas Gali wystawie,prezentującej nagrodzone instrumenty i narzędzia muzyczne. Zdjęcia z laureatami, spotkanie przy kulinariach i rozmowy o muzyce i wykonawcach dopełniły wrażeń.
Warto przypomnieć, iż pokonkursowe, nagrodzone instrumenty znajdą się w zbiorach szydłowieckiego muzeum, jako artefakty dokumentujące stan współczesnego wytwórstwa instrumentów ludowych.
Muzeum składa podziękowania patronom wydarzenia: Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, a także patronom medialnym, którymi byli: TVP 3 Warszawa, TVP Kultura, Radio Kielce, Radio dla Ciebie, Radio Radom, Radio Rekord, TV Dami, Co za dzień, Gość Niedzielny, Pismo Folkowe, Echo Dnia, portal Nasz Szydłowiec.
Wyniki VI Ogólnopolskiego Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych
Wrześniowe obrady Sądu Konkursowego już za nami. Po kilku godzinach prac i merytorycznych dyskusji udało się wyłonić laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Obiekty zgłoszone do konkursu były oceniane w trzech kategoriach: ludowe instrumenty muzyczne, ludowe narzędzia muzyczne oraz innowacje w instrumentarium muzycznym ze względu na autorskie formy oraz zastosowanie dostępnych materiałów.
Uwzględniano zgodność z tradycją konstrukcji i materiałów użytych do budowy instrumentów, ich walory artystyczne i estetyczne, a także brzmienie.
Po dokładnym obejrzeniu i sprawdzeniu walorów dźwiękowych i brzmienia wszystkich prac Sąd Konkursowy postanowił przyznać nagrody i wyróżnienia następującym twórcom:
■
W kategorii Ludowe instrumenty muzyczne:
I Nagroda dla:
Fryderyka Jankowskiego za dudy wielkopolskie typu Jarocińsko-Krotoszyńskiego
Czesława Adamczyka za harmonię ręczną oraz harmonię pedałową
Marka Kruczka i Jerzego Panka za cymbały rzeszowskie
Krzysztofa Siutego za zestaw piszczałek
Mateusza Raszewskiego za mazanki ze smyczkiem i futerałem
II Nagroda dla:
Jana Wochniaka za dżaz z werblem
Piotra Puszyńskiego za zestaw instrumentów
Andrzeja Staśkiewicza za basetlę ze smyczkiem
III Nagroda dla:
Marcina Blachury za gajdy śląskie
Przemysława Ficka za dudy żywieckie
Andrzeja Klejzerowicza za trombitę i ligawę
Piotra Kukuczki za trombitę i róg pasterski
Wyróżnienie pierwszego stopnia dla:
Katarzyny Bednarz za altówkową lirę korbową
Artura Jachimowicza za cymbały
Piotra Majerczyka za zestaw instrumentów
Zbigniewa Nowinowskiego za zestaw piszczałek
Wyróżnienie drugiego stopnia dla:
Jerzego Seweryna i Żanety Seweryn za bębenek obręczowy
Zdzisława Marczuka za skrzypce
Rafała Michalskiego za róg pasterski
Bartłomieja Kopińskiego za zestaw piszczałek
■
W kategorii Ludowe narzędzia muzyczne:
I Nagroda dla:
Anny i Rajmunda Kicmanów za zestaw gwizdków
Wyróżnienie dla:
Andrzeja Staśkiewicza za kołatkę „łyżki” i kołatkę „żeberka”
■
W kategorii Innowacje w instrumentarium muzycznym ze względu na autorskie formy oraz zastosowanie dostępnych materiałów:
Nagroda dla:
Lucjana Kościółka za fidel płocką
Organizator:
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
www.muzeuminstrumentow.pl
Facebook/Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Realizatorzy projektu:
Marcelina Kozubal-Szymbara (koordynator projektu, kurator wystawy)
Małgorzata Zając (koordynator wydarzeń, działania promocyjne)
Maja Miśkowiec (opracowanie not biograficznych w katalogu twórców)
Dagmara Kostrzewa (administracja projektu)
Marta Majewska (aranżacja plastyczna wystawy)
Nagrody zostały ufundowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– muzeuminstrumentow.pl…