Dobrowoda słynie nie tylko ze śpiewania i archaicznych pieśni, ale też z wypiekania korowaja – obrzędowego, drożdżowego pieczywa, bez którego dawniej nie odbyło się żadne wesele.
Taki weselny korowaj ozdabiano huskami, kwiatami, jak również świeżymi lub bibułkowymi kwiatami i asparagusem. To zawsze było dzieło sztuki. Żeby pomóc ciastu rosnąć i nabrać kształtu, korowajnice śpiewały rozmaite pieśni, np. taką, w której przywołuje się narzędzia kuchenne potrzebne do włożenia, jak i wyjęcia korowaja z pieca. Ośpiewuje się też go, wymieniając przymioty gospodyń, które go przygotowywały, np. Choroszy nasz korowaj choroszy, bo choroszyje korowajnicy robyly.
Na wrześniowych warsztatach Puszczańskiej Szkoły Tradycji w Dobrowodzie można było zarówno poznać pieśni korowajowe (a jest ich niemało), jak i zakasać rękawy i formować ozdoby do dużego korowaja oraz małe korowajczyki. Po upieczeniu oczywiście każdy mógł spróbować tego lokalnego specjału. Mistrzyniami spotkania były: Nina Jawdosiuk, Irena Jawdosiuk, Walentyna Klimowicz, Tamara Doroszkiewicz.
Fot. Ewa Borkowska
Wydarzenie zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2023 — Puszczańska Szkoła Tradycji przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerami wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz KGW z Dobrowody.
Zobacz:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
►
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.