Przejdź do głównej zawartości strony

Żeński zespół wokalny, powstał w 2009 roku z inicjatywy Iryny Klymenko i Oleny Honcharenko, wybitnych etnomuzykolożek z Kijowa.

Grupa odtwarza różne gatunki muzyczne popularne wśród dawnych mieszkanek ukraińskich wsi w formie, w jakiej zastali je badacze folkloru pod koniec XX wieku. Na repertuar zespołu składają się stare liryczne pieśni kobiece, zawsze aktualne – o nieszczęśliwej miłości, o złej teściowej, o niewiernym mężu. Ważną jego część stanowią też archaiczne pieśni obrzędowe – wiosenne, żniwne, rusalne (śpiewane w okresie Zielonych Świąt), zadziwiająco dobrze zachowane w żywym przekazie do naszych współczesnych czasów. Jako przeciwwagę motywów lirycznych i obrzędowych grupa prezentuje typowe dla ukraińskich kobiet wątki humorystyczne, czy wręcz sarkastyczne, królujące w przyśpiewkach do melodii tanecznych. „Babskij kozaczok” to lokalne określenie takich przyśpiewek z regionu Pohorynnia, od niego właśnie wzięła się nazwa zespołu.

Członkinie zespołu:
Iryna Klymenko
Mariana Markhel
Olena Honcharenko
Hala Honcharenko

Iryna Klymenko – etnomuzykolożka, doktor wiedzy o sztuce (habilitowana), wybitna śpiewaczka tradycyjna. Profesor Narodowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej w Kijowie. Przeprowadziła ponad 90 wypraw do ukraińskich wsi, zbadała ponad 400 miejscowości. Autorka dwóch monografii naukowych, ponad 75 artykułów naukowych. przez wiele lat śpiewała jako główna solistka w zespole Drewo z Kijowa, a następnie w zespołach Hurtoprawcy, Babsky Kozaczok.


Tekst zamieszczony we współpracy z Fundacją Wszystkie Mazurki Świata:
www.festivalmazurki.pl/babskij-kozaczok/
www.festivalmazurki.pl/iryna-klymenko/

Redakcja tekstu:
Jagna Knittel

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij