Przejdź do głównej zawartości strony

Zespół Bożyczi (Божичі, Bozhychi) wykonuje tradycyjną wokalną i instrumentalną muzykę wiejską, tańce ludowe regionu naddnieprzańskiego Ukrainy, przede wszystkim lewego brzegu. Repertuar wokalny grupy stanowią długie i humorystyczne pieśni zastolne, pieśni obrzędowe, świąteczne oraz psalmy i modlitwy ludowe. Znają ponad siedemdziesiąt dawnych ukraińskich tańców ludowych, poznanych bezpośrednio od nosicieli tradycji, do których jeżdżą od wielu lat.

Przekazują swoje umiejętności innym w ramach inicjatyw Szkoły Tradycyjnego Tańca Ludowego Zespołu „Bożyczi” powołanej w 2005, której przewodzi Illya Fetysov. Jest to pierwszy w Ukrainie działający na stałe klub tańca ludowego.

Za matkę chrzestną kolektywu uważają profesor wydziału folkloru muzycznego Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego, Olenę Iwanivną Murzynę, przy której wigilijnym stole w 1999 roku zrodził się pomysł stworzenia zespołu.

Nie ma pewności skąd wzięła się nazwa „Bozhychi”. Niektórzy twierdzą, że pochodzi od imienia pogańskiego boga Bozhycha – boga młodości, patrona Kolyady (Wigilii), co by było spójne z faktem, iż zespół powstał 7 stycznia, czyli w prawosławne Boże Narodzenie. Tej wersji nie potwierdzają członkowie zespołu. Inni mówią, że „Bozhychi” to lud boży lub dzieci Boga. Zespół woli taką interpretację, ponieważ celem ich działalności jest przekazanie ludziom boskiego objawienia zawartego w każdym utworze muzyki ludowej. Jak twierdzą: „Zgodnie z naszym głębokim odczuciem folklor łączy nas bezpośrednio z naszymi przodkami, z siłami Ziemi”.

Zespół Bożyczi tworzy 8 osób:
Illya Fetysov (kierownik), Susanna Karpenko (kier.), Hanna Arkhipchuk, Iryna Borysenko, Anna Morenko, Veronika Seleha, Serhiy Plotnytsʹkyy i Mariya Sozonyuk. Część z nich to absolwenci Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im P. I. Czajkowskiego i Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki.

W skład instrumentarium wchodzą:
harmonia, skrzypce, bęben obręczowy i baraban.

Do tej pory zespół nagrał 7 płyt

Zobacz:
bozhychi.com.ua
youtube.com/user/bozhychi
soundcloud.com/bozhychi
facebook.com/bozhychi


Źródło informacji:
bozhychi.com.ua

Tłumaczenie:
Julita Charytoniuk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij