Przejdź do głównej zawartości strony

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta (w skrócie WLOD)
województwo lubelskie (z siedzibą w Warszawie)

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Kontynuuje tradycje muzyczne orkiestr dętych z Roztocza.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej. Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie – polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic, Zaburza i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na festiwalach w Rudolstadt (Niemcy), Heiden (Szwajcaria) czy Umlaut (Francja), Wszystkie Mazurki Świata, EthnoPort, Oj Wiosna Ty Wiosna, Move Your Brass, Strefa Ciszy, Racłacamp, Fanfara oraz Roztrąb, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta. Festiwal Fanfara w Komodziance, 14 sierpnia 2023. Fot. Michał Kalita, materiały Fundacji Piszczałka. Na zdjęciu od lewej: Florian Wegelein, Piotr Lachowicz, Franciszek De Latour, Mirą Wachowska- Nowak, Marcin Chrzanowski, Iwona Pawlak, Filip Majerowski, Sebastien Beliah, Emmanuel Levy, Olga Kozieł, Małgorzata Leszko, Barbara Wajnchold

Skład:
Kapelmistrz, tuba – Filip Majerowski
Flet – Katarzyna Krasuska
Klarnety – Sebastien Beliah, Jakub Litwinowicz, Michał Nowak, Kaja Niedziela, Marlena
Ostrowska
Sakshorny tenorowe – Barbara Wajnchold, Leszek Kur, Marcin Chrzanowski
Sakshorny altowe – Mirosława Wachowska-Nowak, Piotr Herda, Zyta Ostrowska, Magdalena
Paluch-Wojtas, Kunegunda Dziadowicz, Mateusz Stachewicz, Stanisław Schabowski
Puzon – Piotr Lachowicz
Trąbki – Olga Kozieł, Małgorzata Leszko, Justyna Tchorek, Magdalena Szachowicz, Jakub Cieśla, Emmanuel
Levy, Mikołaj Janowski
Baraban – Dorota Murzynowska, Franciszek De Latour
Tuby – Iwona Pawlak, Jędrzej Weber, Florian Wegelein

Nagrody:
2020 – I nagroda na II Przeglądzie Orkiestr Dętych w Sierpcu
2021 – Nagrodą Specjalna na VII Konkursie Orkiestr Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
województwa mazowieckiego w roku 2021

Linki:
Facebook
Instagram
strona internetowa WLOD


Autor noty:
Filip Majerowski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij