Przejdź do głównej zawartości strony

Kontynuatorki Tradycji z Bandyś to międzypokoleniowa żeńska grupa śpiewacza działająca we wsi Bandysie (gmina Czarnia) na Kurpiach Zielonych. 

Tworzą ją śpiewaczki z zespołu Bandysionki: Bronisława Świder (1933), Marianna Kuta (1939) i Antonina Deptuła (1940) oraz ich młode uczennice z Bandyś: Karolina Kuta (1994), Ewelina Kuta, Karolina Zapadka (2001) i Czarni; Agnieszka Samsel (2001), Idalia Dawidczyk (2000).

Grupa zawiązała się jesienią 2018 r. w ramach projektu „Kontynuatorki Tradycji – Bandysionki i uczennice, meloterapeutyczne spotkania śpiewacze”. Powstała z potrzeby pielęgnowania miedzypokoleniowych więzi, dla zachowania ciągłości przekazu dawnych, tradycyjnych pieśni kurpiowskich

Pomysłodawczynią i opiekunką Kontynuatorek Tradycji jest uczennica Bronisławy Świder i Bandysionek, warszawska śpiewaczka, nauczycielka techniki wokalnej i muzykoterapeutka Olga Stopińska. Kontynuatorki Tradycji praktykują repertuar pochodzący z przekazu ustnego. Dbają o zachowanie surowej maniery wykonawczej dawnych pieśni oraz przekazywanie wiedzy o ich kontekście społeczno-kulturowym. Śpiew Kontynuatorek towarzyszy przede wszystkim lokalnym wydarzeniom o charakterze społecznym. Zapraszane są również do udziału w ogólnopolskich wydarzeniach dedykowanych muzyce i kulturze tradycyjnej, takich jak Festiwal Wszystkie Mazurki Świata czy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Marzeniem Kontynuatorek, jest inspirować do podobnych działań inne kurpiowskie wsie. Docelowo grupa działać ma niezależnie w składzie poszerzanym o nowe uczennice.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij