Kapela Brodów to miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej, grają w zmiennym składzie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru dzisiejszej Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Pracują też z repertuarem muzyki żydowskiej zachowanym w pamięci muzykantów wiejskich i zbiorach archiwalnych.
Sama kapela mówi o pochodzeniu swojego repertuaru, że jest to repertuar z terenów Pierwszej Rzeczypospolitej, nawiązując w ten sposób do umownej nazwy państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego w latach 1454-1795 (do czasów rozbiorów).
W repertuarze ponadto znajdziemy: huculskie kołomyjki i arkany, ukraińskie kozaki i żydowskie frejleksy – jak pisze kapela na swojej stronie – „muzykę narodów dawnej Rzeczpospolitej”.
Jak piszą, ich „koncerty są przewodnikiem po kalendarzu polskich świąt i obrzędów”. Kapela przykłada dużą uwagę i dbałość do zachowania oryginalnych manier wykonawczych, a także kontekstu wykonawczego dla pieśni nabożnych „aby nie uchybić pięknu starodawnych pieśni i partytur (…).” Parafrazując Gabriela Garcię Lorcę, opowiadają o swojej twórczości: „Pamiętamy przy tym, że muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; więc nie tyle cytujemy, ile opowiadamy tę samą, co przed wiekami, historię”.
Kapela Brodów gra zarówno dworskie polonezy, jak i wiejskie mazurki czy obery. Przeważają tu rytmy trójkowe oraz jak pisze kapela „w średniowieczu uznane za doskonałe oraz charakterystyczne dla muzyki polskiej rubato”.
Członkowie kapeli grają na instrumentach z epoki lub zrekonstruowanych, takich jak cymbały, lira korbowa, basetla czy skrzypce. Jak sami podkreślają, techniki gry uczyli się u wiejskich mistrzów.
Kapela grała do tańca podczas licznych festiwali teatralnych oraz muzycznych w Polsce i na świecie, m. in. w Irlandii, Walii, Maroko, Niemczech, Chorwacji, Francji, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Rosji, Rumunii czy na Węgrzech.
Kapela Brodów wydała dotychczas sześć płyt długogrających (dyskografia na dole strony).
Skład kapeli: Kapela grywa w zmiennym składzie. Poniżej spis muzyków współpracujących.
Witek Broda – skrzypce, lira korbowa, śpiew
Anna Broda – cymbały
Anatol Broda – basy kaliskie
Marta Maślanka – cymbały
Robert Wasilewski – cymbały
Bartek Izbicki – śpiew, portatyw, skrzypce
Iwona Sojka – skrzypce
Jacek Mielcarek – klarnet, tarogato, saksofon sopranowy
Kuba Mielcarek – kontrabas
Zuza Zimończyk – trąbka
Mirek Ładoś – perkusja
Dyskografia:
– Pieśni na rozmaite święta, 2001
– Kolędy i inne pieśni, 2002
– Tańce Polskie, 2008
– Pieśni Maryjne, 2008
– Pieśni do Świętych Pańskich, 2011
– Muzikaim, O muzyce żydowskiej na polskiej wsi, 2015
– Polski, polonez, chodzony, 2019
Nagrody:
– Anna i Witold Brodowie, Folkowy Fonogram Roku 2001
– Kapela otrzymała II nagrodę na festiwalu „Nowa Tradycja”, Warszawa 2004
Linki:
www.kapelabrodow.pl
www.pl.wikipedia.org…
www.etno.serpent.pl/bands/kapelabrodow.html
www.soundcloud.com/kapelabrodow
www.soundcloud.com/muzykaodnaleziona/sets/muzikaim-kapela-brodow
www.youtube.com/channel/UCcg91FEko6yILIUP9L-J2Ww
www.youtube.com/channel/UCfSqhDbpgEwDs9DfnUaD0jg/videos
Artykuł powstał w 2019 roku w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury