Przejdź do głównej zawartości strony

malarz, etnograf, fotograf

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni J. Cybisa oraz na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w 1971 roku. Od 1980 roku prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, w 1995 roku otrzymał tytuł profesora. Od początku lat 80. ubiegłego stulecia prowadzi prywatne badania terenowe i dokumentację muzyki wiejskiej głównie na Radomszczyźnie i południowym Mazowszu, później również na Lubelszczyźnie i od 2003 roku na Ukrainie i Białorusi. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził prywatne archiwum etnograficzne zawierające nagrania audio, video, zdjęcia (w tym archiwalne) oraz instrumenty.

Autor filmów-dokumentów Ostatni wiejscy muzykanci, Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, Ukraina. W poszukiwaniu pogańskich obrzędów, Muzykanci Gace z Radomskiego oraz serii 27 krótkich filmów popularyzujących muzykę wiejską, zrealizowanych wraz z Moniką Menciną. Autor publikacji (m.in. Ostatni wiejscy muzykanci-ludzie, obyczaje, muzyka, Sprzedana muzyka) opowiadających o ostatniej generacji wiejskich muzykantów, ich obyczajach i muzyce, i będących zapisem odchodzenia kultury wsi, próbą analizy przyczyn jej zaniku, a zarazem świadectwem jej wyjątkowości i oryginalności. Współautor serii płytowej „Muzyka Odnaleziona”.

Współpracował z warszawskim Domem Tańca, wraz z Marią Baliszewską prezentował swoje nagrania w Programie Drugim Polskiego Radia w audycjach pt. Muzyka Odnaleziona, a także gościł w magazynie Źródła u Anny Szewczuk-Czech. Publikuje swoje zbiory muzyki wiejskiej w wydawnictwie Muzyka Odnaleziona, w 2012 roku założył fundację Muzyka Odnaleziona, która zajmuje się porządkowaniem, digitalizacją i udostępnianiem archiwum etnograficznego.

Laureat nagrody im .O. Kolberga (1995) i nagrody im. C. K. Norwida (2008). W 2014 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


PUBLIKACJE:

Ostatni wiejscy muzykanci, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2001

Sprzedana muzyka, wyd. Czarne, Wołowiec 2007

1000 kilometrów muzyki. Warszawa – Kijów, wyd. MCKiS, Muzyka Odnaleziona, Warszawa 2009

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij