Ignacy Aleksander Krupa urodził się w 31 lipca 1942 r. w Rzeczkowie. W jego rodzinie nikt nie grał, a w regionie, w którym się wychowywał muzyka tradycyjna nie była popularna. Harmonię sam sobie kupił i nauczył się na niej grać. Po ukończeniu trzeciej klasy uciekł ze szkoły i w wieku 12 lat pojechał do Warszawy, by uczyć się remontować harmonie w zakładzie napraw instrumentów muzycznych Boruckich – u czołowego producenta harmonii. Pracę załatwił mu wujek z Milanówka, który przyjaźnił się z właścicielem zakładu. Krupa pracował tam 6 lat. Po śmierci Boruckiego przeniósł się do Dęblina, gdzie zatrudnił się w pracowni Jędrycha. Przepracował tam 4 lata.
Lekarz zabronił mu grać zaraz po tym, jak znacząco uszkodził wzrok po wypadku, który mu się przydarzył podczas obrządków w rodzinnym gospodarstwie. Przez wypadek zaprzestał również pracy przy naprawie harmonii. Tak trafił do Spółdzielni Niewidomych w Końskich. Poznał tam innych muzykantów – zupełnie niewidomych. Dwóch grało na saksofonach, jeden na perkusji. Założyli kapelę, z którą zajmowali czołowe miejsca na konkursach.
Jego mistrzem był Stanisław Stępniak wybitny harmonista, również niewidomy.
Pan Aleksander również grał w „Gerlachu” w Drzewicy i w „Opoczniance”. W 2005 r. założył kapelę imienia Ignacego Aleksandra Krupy, w której grał ze skrzypkiem Michałem Kapturskim i bębnistą Józefem Lipińkim. Później na bębnie grał Jan Wochniak, który został kierownikiem, której nazwa została przemianowana na Kapelę Jana Wochniaka z Wieniawy.
Aleksander Krupa to muzykant nie znający nut. Jego repertuar stanowią głównie mazurki, polki. Wyśpiewuje również żartobliwe przyśpiewki, które praktykował na dawniejszych weselach.
Po przeprowadzce do Radomia w latach 80. pan Aleksander już nie uczył się nowych melodii ze względu na wiek i na miejsce zamieszkania. Jako mieszkaniec bloku szanował swoich sąsiadów – równolatków i nie podejmował jako instruktor lekcji gry na harmonii. Mówił: Uczeń gra raz tak, raz inaczej a sąsiedzi starsi lubią słuchać raczej coś dobrego.
Najważniejsze nagrody:
– I miejsce z kapelą na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
– I miejsce jako solista na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
– Złote basy na Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”.
Czytaj więcej:
– Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
razemdlaradomki.pl/kapela_wochniaka/
– Kapela Ignacego Aleksandra Krupy z Radomia
pismofolkowe.pl…
– płyta Kapela Jana Wochniaka
www.muzeum-radom.pl…
książęczka do płyty
– Wspomnienie
muzykatradycyjna.pl/zmarl-aleksander-krupa