Przejdź do głównej zawartości strony

Ignacy Aleksander Krupa urodził się w 31 lipca 1942 r. w Rzeczkowie. W jego rodzinie nikt nie grał, a w regionie, w którym się wychowywał muzyka tradycyjna nie była popularna. Harmonię sam sobie kupił i nauczył się na niej grać. Po ukończeniu trzeciej klasy uciekł ze szkoły i w wieku 12 lat pojechał do Warszawy, by uczyć się remontować harmonie w zakładzie napraw instrumentów muzycznych Boruckich – u czołowego producenta harmonii. Pracę załatwił mu wujek z Milanówka, który przyjaźnił się z właścicielem zakładu. Krupa pracował tam 6 lat. Po śmierci Boruckiego przeniósł się do Dęblina, gdzie zatrudnił się w pracowni Jędrycha. Przepracował tam 4 lata.

Lekarz zabronił mu grać zaraz po tym, jak znacząco uszkodził wzrok po wypadku, który mu się przydarzył podczas obrządków w rodzinnym gospodarstwie. Przez wypadek zaprzestał również pracy przy naprawie harmonii. Tak trafił do Spółdzielni Niewidomych w Końskich. Poznał tam innych muzykantów – zupełnie niewidomych. Dwóch grało na saksofonach, jeden na perkusji. Założyli kapelę, z którą zajmowali czołowe miejsca na konkursach.

Jego mistrzem był Stanisław Stępniak wybitny harmonista, również niewidomy.

Pan Aleksander również grał w „Gerlachu” w Drzewicy i w „Opoczniance”.  W 2005 r. założył kapelę imienia Ignacego Aleksandra Krupy, w której grał ze skrzypkiem Michałem Kapturskim i bębnistą Józefem Lipińkim. Później na bębnie grał Jan Wochniak, który został kierownikiem, której nazwa została przemianowana na Kapelę Jana Wochniaka z Wieniawy.

Od lewej: Marian Lipiec (baraban), Michał Kapturski (skrzypce), Tadeusz Lipiec (harmonia), Aleksander Krupa (harmonia). Fot. Piotr Malczewski

Aleksander Krupa to muzykant nie znający nut. Jego repertuar stanowią głównie mazurki, polki. Wyśpiewuje również żartobliwe przyśpiewki, które praktykował na dawniejszych weselach.

Po przeprowadzce do Radomia w latach 80. pan Aleksander już nie uczył się nowych melodii ze względu na wiek i na miejsce zamieszkania. Jako mieszkaniec bloku szanował swoich sąsiadów – równolatków i nie podejmował jako instruktor lekcji gry na harmonii. Mówił: Uczeń gra raz tak, raz inaczej a sąsiedzi starsi lubią słuchać raczej coś dobrego.


Najważniejsze nagrody:
– I miejsce z kapelą na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
– I miejsce jako solista na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
– Złote basy na Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”.

Czytaj więcej:
– Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
razemdlaradomki.pl/kapela_wochniaka/
– Kapela Ignacego Aleksandra Krupy z Radomia
pismofolkowe.pl…
– płyta Kapela Jana Wochniaka
www.muzeum-radom.pl…
książęczka do płyty
– Wspomnienie
muzykatradycyjna.pl/zmarl-aleksander-krupa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij