Przejdź do głównej zawartości strony

24 stycznia 2024 r. zmarł Ignacy Aleksander Krupa z Radomia, urodzony 31 lipca 1942 r. w Rzeczkowie. Należał do grona najlepszych instrumentalistów Radomszczyzny. Grał na trzyrzędowej harmonii ręcznej, jak również na pedałowej. Był znawcą i budowniczym harmonii i akordeonów. Przez ponad 20 lat grał w kapeli ze skrzypkiem, Michałem Kapturskim; na barabanie towarzyszył im początkowo Józef Lipiński, a później Jan Wochniak.

Zapamiętam go jako bardzo kulturalnego, zawsze miłego kolegę po fachu i mistrza niedoścignionego. Wygrywane przez niego ze świetną techniką oberki i polki są zadaniem domowym do nadrobienia. Widywaliśmy się podczas lokalnych przeglądów, kiedy to w kuluarach przed występem lub podczas oczekiwania na werdykt mogliśmy porozmawiać o zdrowiu i aktualnych sprawach. Pozostaję z ogromnym niedosytem odłożonych „na potem” rozmów o harmoniach, których był pasjonatem i wielkim znawcą. Okazywał mi zawsze sympatię i radość, że gram „ich muzykę”, a jego stwierdzenie „bo Kasia jest już nasza” traktuję jako ogromny komplement. Niech Dusza jego spoczywa w Pokoju i niech dalej świetnie grywa w niebiańskiej orkiestrze.

Katarzyna Zedel


Czytaj więcej:
– Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
razemdlaradomki.pl/kapela_wochniaka/
– Kapela Ignacego Aleksandra Krupy z Radomia
pismofolkowe.pl…
– płyta Kapela Jana Wochniaka
www.muzeum-radom.pl…
książęczka do płyty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij