Przejdź do głównej zawartości strony

Jak na naszą marcową tradycję przystało, zapraszamy na weekendowe warsztaty wielogłosowych pieśni ukraińskich, które poprowadzi Tetiana Sopiłka


Tematem warsztatów będą obrzędowe, liryczne i religijne pieśni śpiewane w okresie wiosennym z tradycji Centralnej i Wschodniej Ukrainy oraz Polesia. W ramach zajęć, prócz uczenia się utworów (melodii, tekstu, znaczenia słów, okoliczności wykonania itd.), odbywać się będzie praca z oddechem, prawidłową emisją, artykulacją, rytmem, frazowaniem oraz i manierą wykonania charakterystyczną dla wybranych regionów Ukrainy. Celem warsztatów jest poznanie tradycyjnych (naturalnych) technik emisji głosu, wyzwolenie „zaciśniętego” głosu, odkrywanie przez uczestników własnych różnorodnych możliwości głosowych, świadome kreowanie barw dźwięku przez użycie rezonatorów.

Prowadząca:
Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolożka, pedagożka. Absolwentka i wieloletnia pracowniczka naukowa Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Jest członkinią powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu Drewo, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, a także założycielką i liderką warszawskiego zespołu Dziczka (powstałego w 2006 roku). Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Fascynuje ją głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych wielogłosowych pieśni lirycznych. Od kilku lat prowadzi badania muzyki tradycyjnej Podlasia, w szczególności prawosławnych pieśni religijnych kanonicznych i paraliturgicznych. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Litwie i innych. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych, radiowych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, jako konsultantka wokalna w technice tzw. śpiewu białego


Plan zajęć:
9 marca (sobota): 11.00 – 17.00 (z przerwą na posiłek)
10 marca (niedziela): 10.00 – 15.30 (z krótką przerwą na posiłek)
Miejsce:
Sobotnie zajęcia odbędą się przy ul. Wiktorii 5, niedzielne przy Legionowej 2.
Warsztaty skierowane są do osób dorosłych, którym nie jest obca nauka pieśni ze słuchu.
Informacje i zapisy:
[email protected]
Koszt:
220 zł/os
Liczba miejsc ograniczona.

Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij