Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na koncert dedykowany Ukrainie z udziałem zespołów Werchowyna i Wyraj z repertuarem tradycyjnych pieśni ukraińskich.

Werchowyna nieprzerwanie śpiewa od 31 lat, choć nieczęsto można ją spotkać na koncertach. Po 5 latach ponownie wystąpi na Zaciszu. W programie tradycyjne pieśni ukraińskie.
Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy studentów uczelni warszawskich, związanych ze środowiskiem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Na początku repertuar koncentrował się na pieśniach zasłyszanych podczas górskich wędrówek. Dawno niesłyszane pieśni i melodie łemkowskie, ukraińskie, huculskie ożywały dzięki zapałowi i emocjom młodych wykonawców. Werchowyna była gościem największych w Polsce festiwali muzyki etnicznej począwszy od Łemkowskiej Watry w Żdyni, przez Spotkania Folkowe z Wiejskiego Podwórza w Czeremsze, czy Mikołajki Folkowe w Lublinie.
Dzisiejsza Werchowyna koncentruje się na wielogłosowym, białym śpiewie, bez instrumentów – a capella. Od kilku już lat zespół koncertuje niezwykle rzadko, a na ich tradycyjny doroczny koncert w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej przychodzi ponad tysiąc osób. Werchowyna śpiewa już wiele lat, wciąż z tą samą pasją…

Wyraj o sobie: Wykonujemy tradycyjne pieśni ukraińskie, rosyjskie i białoruskie, posługując się archaicznymi technikami śpiewaczymi. Mamy w repertuarze pieśni liryczne, obrzędowe, kolędy, psalmy oraz kanty. Szukamy nie tylko poruszających melodii, ważne są dla nas też historie opowiedziane w pieśniach. I te historie, przeniesione tu i teraz, opowiadamy na nowo własnymi głosami. Zespół istnieje od grudnia 2016 roku. Skład zespołu: Andrzej Gołoś, Iwona Goździkowska, Ewa Karasińska, Ewa Mysza Starzyk i Wójciak.


Wstęp wolny.
Dobrowolne cegiełki będą zbierane na rzecz Domu Ukraińskiego – Fundacja „Nasz Wybór” (płatne gotówką do puszki wolontariuszy) i przekazane na pomoc Uchodźcom z Ukrainy, aktywizacje dzieci i kobiet oraz codzienne funkcjonowanie punktu konsultacyjnego dla uchodźców.

Jeśli ktoś z Państwa nie będzie mógł uczestniczyć w koncercie, ale chciałby wspomóc Ukrainę zapraszamy do wpłat na rzecz Domu Ukraińskiego: www.ukrainskidom.pl/donate/

Zapisy telefoniczne:
22 679 84 69
od 10 marca 2022 r.

Miejsce:
Dom Kultury Zacisze
Warszawa, ul. Blokowa 1

Więcej:
https://zacisze.waw.pl/pl/clava-ukrayini


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij