Przejdź do głównej zawartości strony

Z okazji finału projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych (edycja I – pilotażowa) zapraszamy do zapoznania się i korzystania z materiałów powstałych w trakcie jego realizacji: KART PRACY, NAGRAŃ ZABAW i PODKASTÓW, których publikacja w internecie nastąpi w dniach 16–17 października.

EDIT: Linki do wszystkich materiałów:
muzykatradycyjna.pl…

Projekt był realizowany od czerwca 2023 roku przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska, edycja 2023. Jego celem było badanie właściwości polskich zabaw tradycyjnych w ujęciu terapeutycznej i rozwojowej pracy z dziećmi. W sierpniu bieżącego roku miało miejsce sympozjum skierowane do osób pracujących z dziećmi w różnych dziedzinach. Uczestniczki i uczestnicy sympozjum poznawali w sposób doświadczalny wybrane zabawy, wyliczanki i tańce tradycyjne, które następnie mogli wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Ponadto, sześć specjalistek reprezentujących dziedziny: rytmiki, muzykoterapii, psychologii, pedagogiki, terapii, rewalidacji i logopedii badało w swoich środowiskach pracy walory i sposoby zastosowania wybranych zabaw tradycyjnych. Wnioski zebrane podczas pracy ekspertek nad wykorzystaniem zabaw wraz z materiałami upowszechniającymi owe zabawy (karty pracy, nagrania, podkasty) stanowią owoce projektu, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

W roli ekspertek specjalizujących się w wybranych dziedzinach pracy z dziećmi znalazły się: Magdalena Borek, Dominika Dopierała, Karolina Idkowiak, Jolanta Kosicka, Anna Meina oraz Joanna Tomkowska. Projekt opracowały merytorycznie oraz zrealizowały edukatorki w obszarze muzyki tradycyjnej o kompetencjach w dziedzinach etnologii, psychologii dziecięcej i animacji: Marta Domachowska, Marta Urban-Burdalska oraz Karolina Ociepka, która jest jednocześnie inicjatorką projektu. Przebieg działania koordynowała Katarzyna Rosik.

Zapraszamy osoby zainteresowane podjętą tematyką oraz pracujące z dziećmi w różnych obszarach do poznawania i korzystania z materiałów, które opublikujemy 16 i 17 października.

Karty pracy – zawierają: przebieg zabaw, zapis towarzyszących im tekstów oraz informacje o źródle i możliwych wariantach przeprowadzenia danej zabawy. Ponadto karty rozbudowane są o analizy eksperckie, które stanowią odniesienia do sposobu wykorzystania zabaw w dziedzinach: rytmiki, muzykoterapii, psychologii, pedagogiki, terapii, rewalidacji i logopedii.

Nagrania audio – zabawy, tańce i wyliczanki, które korespondują z wyżej wspomnianymi kartami pracy. Nagrania zostały zarejestrowane w taki sposób, aby mogły być używane do prowadzonych zabaw. Dzięki temu możesz je pobrać i od razu wykorzystać w swojej pracy z dziećmi.

Podkasty – rozmowy z ekspertkami zaproszonymi do udziału w projekcie. Stanowią one podsumowanie ich doświadczenia w zakresie włączenia polskich zabaw tradycyjnych w obszar dziedzin pracy z dziećmi, w których się specjalizują.

Ponadto zobacz:
– o projekcie:
muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych/
– relacja z warsztatów:
muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-relacja-z-warsztatow/
– bibliografia
muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-poleca…

Realizacja projektu LZT:
Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
facebook.com/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
facebook.com/etnomuzeum.torun
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
facebook.com/malykolberg
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
facebook.com/MuzykaNieskonczona
– Fundacja Prymus
facebook.com/prymusbukwald
– Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii k. Torunia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

Dziękujemy Fundacji Prymus z Bukwałdu za użyczenie przestrzeni do nagrań

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij