Przejdź do głównej zawartości strony

Drewo (ukr. Древо) to pierwszy i najstarszy w Ukrainie zespół pieśni tradycyjnych, funkcjonujący już 43 lata – powstał w 1979 roku. Kieruje nim jego założyciel, profesor etnomuzykologii, Jewhen Jefremow. Skład zespołu stopniowo się zmieniał, ale jego trzon zawsze tworzyli profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, badacze folkloru. Za cel swojej działalności członkowie grupy/ansamblu przyjęli gromadzenie, naukowe badanie oraz próby możliwie wiernego naśladowania i odtworzenie w śpiewie zespołu tradycji ukraińskich pieśni ludowych. Dlatego na główną część repertuaru składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków Drewa od mieszkańców ukraińskich wsi. To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś obecną zonę w pobliżu Czernobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola. Drewo stale występuje na festiwalach w Ukrainie i zagranicą: w Belgii, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niem-czech, Polsce, Francji, Uzbekistanie. Pieśni w wykonaniu zespołu były wykorzystywane w filmach, a część repertuaru ukazała się na pięciu kompakt dyskach Drewa (wydanych w Ukrainie i w Polsce) oraz na kilku płytach zbiorowych.

W koncercie można będzie usłyszeć obrzędowe i liryczne pieśni z tradycji Polesia, Centralnej i Wschodniej Ukrainy, Podlasia oraz muzykę instrumentalną Polesia i Karpat.


Miejsce:
Kościół Ewangelicko-Reformowany
Al. Solidarności 76A, Warszawa

Wstęp:
bezpłatny
Po koncercie zbierane będą dobrowolne datki, z przeznaczeniem na wsparcie Muzyków z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij