Przejdź do głównej zawartości strony

Babskij Kozaczok to rodzinny, kobiecy zespół śpiewaczy. Siostry Klymenko i Gonczarenko to doświadczone zbieraczki, badaczki, pedagożki oraz wykonawczynie ukraińskiego folkloru.

Zespół istnieje od 2009 roku jako żeńskie odgałęzienie zespołu Hurtoprawcy. Repertuar czerpią z własnych nagrań terenowych z Polesia, Połtawszczyzny i Słobożańszczyzny (okolic Sum). Wyśpiewują zarówno starodawne pieśni o kobiecym losie (nieszczęśliwej miłości, złej teściowej czy niewiernym mężu) oraz, dziw że do dziś zachowane w żywym przekazie, archaiczne pieśni obrzędowe (zimowe, wiosenne, rusalne, żniwne), a też sarkastyczne, żartobliwe przyśpiewki taneczne.

Nazwa zespołu pochodzi od poleskiego tańca, o erotycznym wydźwięku, wykonywanego w szczytowym momencie wesela. Słowa przyśpiewki brzmią:

Ой на діда впала біда,
А на бабу нужда,
Дідо бабу туди-сюди,
Бо то його служба…

Koncerty zespołu są żywiołowe, a spontaniczność i zaskoczenie wpisane są w ich styl. Niczym w tańcu, albo w rodzinie, dopraszają do śpiewu to koleżankę, to sąsiadkę, to amanta, to kozaka. Kto będzie „kozakiem” w kolejnym „babskim kozaczku”, jak zwykle pozostaje niespodzianką.


Miejsce:
Sala widowiskowa Ośrodka Kultury Ochoty,
ul. Radomska 13/21, Warszawa

Bilety:
w cenie 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu koncertu do nabycia w kasie OKO lub online: https://bilety.io/1I3aWŹródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij