Przejdź do głównej zawartości strony

Edukacja przedszkolna to znakomity kontekst do korzystania z folkloru dziecięcego. Rozmawiamy o tym, co przeszkadza nauczycielom w sięganiu po tradycyjne zabawy dziecięce, skąd czerpać repertuar, komu wolno śpiewać i dlaczego warto. A także o wartości spotkania, wspólnej zabawy i żywego doświadczenia dziedzictwa oraz o związkach tradycyjnych zabaw dziecięcych z podstawą programową w edukacji przedszkolnej, i o wartościach edukacji kulturowej w metodzie Marii Montessori.

Z Anną Meiną, pedagożką przedszkolną, założycielką i wieloletnią dyrektorką przedszkola im. Marii Montessori w Toruniu rozmawia Marta Domachowska, etnolożka i edukatorka muzealna.

Anna Meina – magister sztuki, absolwentka Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowych Studiów Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej z Elementami Metody Marii Montessori w Łodzi. W 2016 roku ukończyła z międzynarodowym dyplomem w Warszawie kurs Polskiego Instytutu Montessori dla nauczycieli Montessori na poziomie przedszkola. Od 12 lat dyrektorka i założycielka Przedszkola im. Marii Montessori w Toruniu; autorka koncepcji i scenariuszy warsztatów oraz działań edukacyjno-artystycznych, skoncentrowanych na kreatywnej edukacji. Koordynatorka projektów z zakresu edukacji artystycznej, a także lokalnych inicjatyw na lewobrzeżu Torunia. Prywatnie: podążająca filozofią Montessori mama, uwielbiająca podróże, taniec i śpiew.

Marta Domachowska – etnolożka (UMK), uczennica wiejskich śpiewaczek, tancerzy i muzykantów, edukatorka w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Prowadzi zajęcia edukacyjne, warsztaty taneczne i spotkania śpiewacze dla dzieci i dorosłych, warsztaty tradycyjnych zabaw dziecięcych dla nauczycieli i animatorów oraz imprezy umuzykalniające dla rodzin. Współzałożycielka grupy „n obrotów” i Forum Muzyki Tradycyjnej, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Wszystkie materiały Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023:
https://muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-2023-materialy/

Wykorzystano nagrania Laboratorium Zabaw Tradycyjnych:
– „Adam siedmiu synów miał” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Bawiliśmy się w konopki” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Hejduk” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Soroka worona” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023

Mastering: Adam Mart

Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
facebook.com/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
facebook.com/etnomuzeum.torun
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
facebook.com/malykolberg
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
facebook.com/MuzykaNieskonczona
– Fundacja Prymus
facebook.com/prymusbukwald
– Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii k. Torunia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij