Już od 4 grudnia można było śpiewać kolędy, najczęściej na „weczurkach” – sąsiedzkich spotkaniach przy przędzeniu. Przypominano sobie melodie, by w styczniu, w pierwszy dzień prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia (7 stycznia), być gotowym do kolędowania. Kolędnicy bożonarodzeniowi chodzili z gwiazdą jedno- lub dwurzędową, ze świeczką lub latarką w środku. W okolicy 13 stycznia pokazywano też „Herody” – przedstawienie o królu Herodzie i walce dobra ze złem, w której oczywiście dobro zwycięża. Gospodarze obdarowywali przybyszów jabłkami, bułkami drożdżowymi – czym chata bogata.
Z Niną Jawdosiuk rozmawiała Julita Charytoniuk.
Wykorzystano nagrania:
– „Dywnaja nowyna” w wykonaniu Niny Jawdosiuk
– „Radujtiesia wsie ludije” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody (z płyty „Pieśni nie tylko święte”, wyd. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze)
– „Dnieś pojuszcze” w wykonaniu Niny Jawdosiuk i Julity Charytoniuk
– „O Diwnoje Narożdżenie” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody (z płyty „Pieśni nie tylko święte”, wyd. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze)
Fot. Julita Charytoniuk
Montaż: Julita Charytoniuk
Mastering: Adam Mart
Słuchaj podcastów na:
Spotify/muzykatradycyjnapl
iTunes/muzykatradycyjnapl
GooglePlay/muzykatradycyjnapl
Deezer/muzykatradycyjnapl
Podigee/muzykatradycyjnapl
YouTube/muzykatradycyjnapl
Podkast zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2022 — Puszczańska Szkoła Tradycji przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.