Czy w muzeum jest miejsce na zabawę – i to taką, która zakłada ruch, taniec, śpiew, a jeśli podoba się dzieciom, to i śmiech, tupanie oraz inne wyrazy dziecięcej energii? Katarzyna Żukowska wprowadziła rozmaite zabawy tradycyjne do swoich zajęć realizowanych w Muzeum Woli – oddziale Muzeum Warszawy.
Bazując na tym oraz innych doświadczeniach w zakresie edukacji muzealnej, szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zabawa może stać się pociągiem umożliwiającym dzieciom podróż w przeszłość. Podejmujemy też wątki praktyczne – rozmawiamy o tym, z jakimi trudnościami i niespodziankami może spotkać się edukatorka chcąc wpleść zabawy tradycyjne w scenariusze lekcji muzealnych. Moja rozmówczyni prowadzi również badania naukowe dotyczące dzieciństwa w Warszawie. Ta perspektywa pozwala głębiej „wsłuchać się” w polskie zabawy tradycyjne jako… głosy dzieci z przeszłości.
Z Katarzyną Żukowską, kulturoznawczynią, edukatorką muzealną i animatorką kultury rozmawia Karolina Ociepka, animatorka kultury, twórczyni Teatru Mozaika.
Podkast jest częścią projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych
W podkaście udział wzięły:
Katarzyna Żukowska – edukatorka muzealna i animatorka kultury. Ukończyła kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 r. tworzy i realizuje różnorodne formy spotkań dla odbiorców w każdym wieku. Tworzy scenariusze zajęć i materiały pomocnicze tj. gry i zabawy, karty zadań. Projektuje warsztaty plastyczne, muzyczne i inne, komponuje programy edukacyjne stałe i do wystaw czasowych. Stworzyła i przeprowadziła kilkanaście projektów dotacyjnych (MKiDN, Fundacja Orange, Warszawa), zarówno w środowisku muzealnym, jak i pozarządowym. Prowadzi badania naukowe dotyczące dzieciństwa w Warszawie, szczególnie prasy, autobiografistyki, ikonografii i geografii humanistycznej miasta w dwudziestoleciu międzywojennym. W ramach działań Laboratorium w 2024 r. brała udział w warsztatach oraz prowadziła zajęcia z wykorzystaniem zabaw tradycyjnych, w wyniku których powstały analizy wybranych zabaw.
Karolina Ociepka – językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni „Teatru Mozaika”, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania”, projektu edukacyjno-badawczego „Laboratorium Zabaw Tradycyjnych” oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej. Słowem – kręci się głównie wokół tradycji i dzieci. A skoro mowa o kręceniu, bardzo lubi tańczyć – oberki i nie tylko. Mówią, że to po pradziadku Piotrze, który był ponoć jednym z najbardziej charakternych tancerzy na Pomykowie k. Przysuchy, skąd pochodzi.
Wykorzystano nagrania:
– „Jaworowi ludzie” – nagr. Katarzyna Żukowska, 2024
– refleksje dzieci uchwycone po zabawie – nagr. Katarzyna Żukowska, 2024
– „Ecie pecie, gdzie jedziecie – wyliczanka” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Cim cum caj” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
Realizacja podkastu: Karolina Ociepka
Mastering: Adam Mart
✿
Laboratorium Zabaw Tradycyjnych to projekt o charakterze badawczym i edukacyjnym, w którym analizujemy dawne zabawy pod kątem możliwości ich wykorzystania wśród dzieci z różnymi potrzebami oraz zbadania ich właściwości – wpływu na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym. Kluczowe jest dla nas jednocześnie upowszechnianie wiedzy poprzez prowadzenie warsztatów i tworzenie jakościowych materiałów wspierających prowadzenie działań edukacyjnych, budowanie relacji i pracę terapeutyczną.
Materiały 2024:
Zobacz!
Materiały 2023:
Zobacz!
Wszystkie materiały i informacje Laboratorium znajdziesz na:
muzykatradycyjna.pl (szczególnie zakładki Dla edukatorów, Dla dzieci, Kalendarz)
YouTube | Soundcloud | Spotify | Facebook | Instagram
✿
Koncepcja i realizacja projektu:
Karolina Ociepka, Marta Urban-Burdalska, Marta Domachowska, Katarzyna Rosik
Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej
Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
– Mały Kolberg
– Alfabet Tradycji
– Fundacja Nordoff-Robbins
– Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
– Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024