Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy dzieci w każdym wieku do wysłuchania płyty z dawnymi kolędami życzącymi, pastorałkami i zawołaniami w wykonaniu zespołu dziecięcego Wesołe Mazurki z Pragi oraz Zespołu Wowakin i Justyny Piernik.

Dzięki temu albumowi można sobie wyobrazić, jak mogą brzmieć i zachowywać się kolędnicy podczas bożonarodzeniowego przemarszu po domach. Zwyczaj bardzo stary, a współcześnie wciąż żywy i wciągający do uczestnictwa. Nagrany na płycie materiał pozwala zauważyć ważne elementy stałe dla wizyt kolędniczych, które są wciąż pamiętane i rozpoznawalne, czyli: prośba o pozwolenie na wejście do domu lub na zaśpiewanie, dalej śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych, wykonywanie scenek, psocenie, nakarmienie lub złożenie darów kolędnikom, a na koniec składanie życzeń i podziękowanie domownikom. Kolędnicy wizytowali w rozmaitych przebraniach, przez co było weselej, a czasami straszniej. Tak się obchodziło i obchodzi Boże Narodzenie – nie tylko od 24 do 26 grudnia, ale i w wigilię Nowego Roku, na Trzech Króli, a w niektórych regionach kolędników można spotkać aż do Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego). Ten czas karnawału naznaczony był śpiewem, zabawą i tańcem, w których uczestniczyła cała społeczność.

Zapraszamy do wysłuchania i wykonywania:

Posłuchaj również na:
http://wowakin.bandcamp.com…

Twórcy:
– Wowakin
Paula Kinaszewska – skrzypce, śpiew
Mateusz Wachowiak – harmonia trzyrzędowa
Bartłomiej Woźniak – instrumenty perkusyjne, banjolele, harmonijka ustna, śpiew
– Justyna Piernik – śpiew
– dzieci z zespołu Wesołe Mazurki z Pragi

Nagranie, mix i mastering: Bartłomiej Woźniak
Nagrania zrealizowano w studio S4 Polskiego Radia
Realizowane w ramach Miejsca Aktywności Lokalnej
To pierwsza płyta z serii „Źródełko”, której pomysłodawczynią jest Hanna Szczęśniak
Projekt graficzny: Jan Drągowski

Wyd. listopad 2021

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij