Serdecznie polecamy serię „Muzyka regionów” – podcastów prowadzonych przez Martynę Matwiejuk w ramach Audycji Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury.
Do tej pory powstały cztery odcinki serii. W każdym z nich zaproszeni goście – naukowcy i praktycy – opowiadają o historii oraz współczesnym obrazie muzyki tradycyjnej danego regionu. Na stronie audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow znajdziecie wszystkie odcinki, opisy oraz materiały foto, a także pełne transkrypcje.
Poniżej lista wszystkich dostępnych podcastów.
1. Muzyka regionów: Kaszuby
„O tradycyjnej muzyce kaszubskiej opowiada dr hab. Witosława Frankowska. Kompozytorka i etnomuzykolog podkreśla stosunkowo późne pojawienie się opracowań dotyczących muzyki tego regionu. W rozmowie poruszamy też temat wykorzystywanych instrumentów i cech typowych dla dźwięków Kaszub.
Muzyka kaszubska to przede wszystkim śpiew. Choć do dziś znamy teksty niektórych dawnych pieśni, wiele utworów odeszło w zapomnienie. Poza tym, całe Kaszuby były różnorodne i bogate w lokalne zwyczaje muzyczne. Mówi o tym Marian Wiśniewski, od lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca Krëbanë z Brus. W podcaście usłyszą Państwo również o zanikłym już śpiewie rybackim i nierozstrzygniętej kwestii hymnu Kaszubów”.
2. Muzyka regionów: Podhale
„Charakterystyczną cechą muzyki podhalańskiej jest lokalna odrębność manier wykonawczych. Nasz rozmówca – Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, etnograf i członek zespołów regionalnych, opowiada o tym, jak współcześnie praktykuje się tradycje muzyczne na Podhalu. Wiele rodzin nadal muzykuje w domach, a umiejętności przekazywane są międzypokoleniowo. Przetrwała też gra na tradycyjnych instrumentach, takich jak koza (dudy podhalańskie), trombity czy złóbcoki.
O rodowodzie muzyki Podhala rozmawiamy też z dr Marią Małanicz-Przybylską z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Z podcastu dowiedzą się Państwo m.in. co charakteryzuje utwory i tańce tego regionu. Porozmawiamy również o nowych zjawiskach towarzyszących podhalańskiej scenie”.
3. Muzyka regionów: Mazowsze
„Dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla w audycji, że Mazowsze jest makroregionem bardzo zróżnicowanym etnograficznie i muzycznie. Znajdziemy tu jednak pewne elementy wspólne. Podstawowymi cechami łączącymi dźwięki tego obszaru są rytmika mazurkowa, tempo rubato i wykonywanie przyśpiewek. W podcaście usłyszą też Państwo o najstarszych zachowanych źródłach opisujących mazowiecką muzykę tradycyjną.
Współczesny podział administracyjny nie zawsze odpowiada krainom historycznym. Bardzo dobrze udowadnia to przykład ziemi radomskiej, o czym rozmawiamy z Joanną Strelnik z zespołu Zwykli Ludzie. Artystka opowiada o specyfice muzyki tego regionu, niełatwej drodze do jej źródeł oraz tajnikach związanych z grą i kolekcjonowaniem tradycyjnych basów. Jaka przyszłość czeka muzykę ludową? Zapraszamy do słuchania!”
4. Muzyka regionów: Kujawy
„O tradycyjnej muzyce kujawskiej przeczytamy m.in. w tomach monumentalnego dzieła Oskara Kolberga pt. „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Wcześniej o kujawiaku pisał Feliks Jaskólski w poemacie „Pasterze na Bachorzy. Sielanki kujawskie”. Co wiemy dziś o tradycyjnej muzyce Kujaw? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Kostrzewa, kustosz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
W audycji usłyszą Państwo również wspomnienia Włodzimierza Tomaszewskiego, skrzypka kierującego zespołem folklorystycznym „Kapela spod Kowala”. Instrumentalista opowiada o swoim zderzeniu z muzyką ludową i przemyśleniach dotyczących pielęgnowania folkloru współcześnie”.
Wszystkie cytaty pochodzą ze strony https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow/